Czy można samemu wyjść z alkoholizmu?

0
62
5/5 - (1 vote)

Jedną z cech alkoholizmu jest pewność, że można przestać pić, kiedy tylko się chce. Większość alkoholików jest przekonanych, że ma kontrolę nad swoim piciem, ale rzeczywistość jest taka, że to picie kontroluje ich zachowania. Czy wiesz, w jaki sposób najlepiej pomóc sobie lub bliskiej osobie w walce z alkoholizmem? Czy można samemu pokonać nałóg? Sprawdź.

Jak przestać pić alkohol?

Dla wielu osób rozpoznanie, kiedy spożycie alkoholu stało się uzależnieniem, nie jest takie proste. Postęp nałogu jest zazwyczaj subtelny i wynika nie tylko ze spożywanej ilości trunku, ale także z częstotliwości, okoliczności jego spożycia i konsekwencji dla zdrowia. Niewątpliwie pierwszym krokiem do zerwania z nałogiem jest uświadomienie sobie istnienia problemu. Jeśli zastanawiasz się, jak przestać pić, pamiętaj, że zmiana rozpocznie się dopiero wtedy, gdy zdasz sobie sprawę, że dana substancja powoduje problemy dla Ciebie i Twoich bliskich. 

W pewnym sensie ten pierwszy krok jest bardzo ważny, ale może być najtrudniejszym w całym procesie wychodzenia z alkoholizmu. W rzeczywistości wymaga zaakceptowania stanu, z którego zwykle alkoholik nie zdaje sobie sprawy lub którego często nie ma nawet siły samodzielnie zatrzymać.

Leczenie alkoholizmu - odnowa24h.pl

Dlatego już w momencie rozpoczynania walki z alkoholizmem niezwykle ważna, a często wręcz niezbędna, jest pomoc specjalistów.

Jak samemu wyjść z alkoholizmu?

Zastanawiasz się, czy można samemu wyjść z alkoholizmu? Niestety ten proces jest trudny do przejście bez opieki medycznej i psychologicznej. Zwykle niezbędne jest wsparcie pracowników ochrony zdrowia, np. psychologów, terapeutów leczenia uzależnień, lekarzy nadzorujących przebieg detoksu, a także pomoc członków rodziny i innych bliskich osób. Warto więc szukać takiego wsparcia w miejscach, gdzie można otrzymać profesjonalną opiekę i pomoc. Mogą to być:

  • poradnie i przychodnie, w których organizowana jest terapia w warunkach ambulatoryjnych;
  • dzienne placówki leczenia uzależnień;
  • oddziały uzależnień w szpitalach psychiatrycznych;
  • państwowe lub prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu.

Należy pamiętać, że samodzielne wychodzenie z alkoholizmu jest trudne i w zaawansowanym stadium mało realne. Alkoholik często potrzebuje kontroli przez całą dobę, by w szczytowym momencie odstawienia na tzw. głodzie, nie ulec pokusie sięgnięcia po trunek. Dlatego leczenie alkoholizmu najlepiej przeprowadzić w ośrodku zamkniętym, gdzie można uzyskać nie tylko profesjonalną pomoc, ale i doświadczyć wsparcia na każdym etapie walki z nałogiem.

Co pomaga w wychodzeniu z alkoholizmu?

Istnieje kilka strategii, które pomagają w zaprzestaniu picia i walce z alkoholizmem. Oto najważniejsze.

  • Podziel się zamiarem zerwania z nałogiem z bliskimi. To może sprawić, że Twoja rodzina i przyjaciele zjednoczą się, aby Cię wesprzeć.
  • Trzymaj się z daleka od wszystkiego, co może przypominać Ci lub wywołać chęć picia, np. barów, sklepów monopolowych lub sekcji alkoholowej w sklepie spożywczym.
  • Nie zapominaj, że zdrowe nawyki również pomogą Ci w procesie wychodzenia z alkoholizmu. Dobrze się odżywiaj i wysypiaj, ćwicz, pij wodę, miej hobby i staraj się spotykać z ludźmi, którzy nie nakłaniają Cię do picia alkoholu.
  • Nie zwlekaj z szukaniem specjalistycznej opieki. Najlepszym sposobem na zerwanie z nałogiem jest skorzystanie z kliniki specjalizującej się w leczeniu uzależnień od alkoholu.

Wychodzenie z alkoholizmu bez zespołu profesjonalistów jest trudne i najczęściej nieskuteczne. Dlatego leczenie powinno być prowadzone pod nadzorem specjalisty.