EFT Emotional Freedom Technic – Uwalnianie Emocji

Metoda EFT polega trochę na połączeniu medytacji i akupunktury. Silnym, głębokim emocjom towarzyszą blokady w ciele. Czasem odczuwamy je jako rodzaj bólu i potrafimy dokładnie określić gdzie się znajdują, ale innym razem nie jesteśmy w stanie tego powiedzieć albo nawet być świadomym, że coś jest w nas zablokowane. Te ‘uwięzione emocje’ powodują czasem spore zamieszanie w naszym życiu; pomimo prób nie możemy odnieść sukcesu w tym co robimy, nie wierzymy w siebie, mamy problemy ze zdrowiem, w związku czy w pracy. Powtarzamy stare schematy. Czujemy, że gdzieś utknęliśmy. Tracimy energię.

 

Każda sytuacja w życiu, która podważa to, w co podświadomie wierzymy, wywołuje w nas sprzeciw, który sygnalizuje się nasza reakcją emocjonalną. I to te silne emocje są drogowskazem do pracy, jaką mamy do zrobienia. Uwolnienie pewnych emocji, blokad w ciele dzieje się często przez świadome zrozumienie, tego co nas ogranicza. Przywołanie do świadomości czegoś, co było tak oczywiste, że nawet nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Jednak niekiedy nie jest to możliwe, wtedy to, za pomocą EFT możemy wyciągnąć z podświadomości te przeszkody w sposób prawie automatyczny.

 

Wykorzystujemy punkty ciała, leżące na meridianach, te same które stosuje akupunktura i akupresura. Delikatnie stymulując je lekkimi uderzeniami, jednocześnie wypowiadamy zdania z wybranego zagadnienia, tematu. Jest to zwykle temat, który chcemy w danym momencie naszego życia lepiej zrozumieć, bo coś nie układa się tak jakbyśmy tego chcieli. Nasz problem może dotyczyć fizycznych dolegliwości, chorób, traum, ale także wszystkich innych obszarów życia, w których nasza energia nie przepływa swobodnie i powoduje blokadę, trudności.

 

Ważny jest dobór zdań, z którymi pracujemy. Często już za pierwszym razem, kiedy wypowiadamy właściwe słowa nasze ciało silnie na nie reaguje. Przekształcamy wtedy te fałszywe przekonanie, które nas ograniczają albo działają destrukcyjnie na nasze ciało, psychikę, zbieg zdarzeń, na takie, które będzie nam sprzyjało.

 

 

Czas

 

Powtarzamy cały proces przez czas potrzebny na to, żeby odczuć zmianę w ciele. Poprzez opukiwanie punktów charakterystycznych zmieniamy kod starej informacji na nową. Punkty akupunkturowe są jakby bramą do podświadomości. Czas, jaki potrzebujemy jest różny. Zależy od tego z czym pracujemy, jak głęboko i długo karmiliśmy się czymś, co nam nie służyło. Na ile dokładnie sprecyzowaliśmy problem i jego źródło. Czasem wystarczy jedna medytacja, czasem kilka. Ciało przyjmuje nową informację kiedy powtarzane słowa nie wywołują w nas już sprzeciwu, reakcji emocjonalnej w ciele, którą odbieramy negatywnie, kiedy czujemy się z nimi dobrze.

 

 

Przebieg

 

Zanim zaczniemy dobrze jest zdać sobie sprawę jak silne emocje wzbudza problem, z którym się aktualnie mierzymy.  Uświadomić sobie jak się z tym czujemy. Można przydzielić tym negatywnym emocjom stopień, np w skali od 1 do 10. Łatwiej będzie nam ocenić na ile to się później zmieniło.

Zaczynamy od słów miłości i akceptacji wobec siebie. Mówimy o problemie, przekonaniu, z którym się borykamy. Wszystkie zdania wypowiadamy na głos. Obserwujemy jak nam to przychodzi. Czy kiedy mówię, że kocham siebie i w pełni akceptuję, przychodzi mi to łatwo i naturalnie, czy może budzi wewnętrzny sprzeciw?

Przy każdym wypowiadanym zdaniu opukujemy jeden z charakterystycznych punktów, zachowując ich kolejność z następnym zdaniem przechodzimy do następnego punktu (zobacz zdjęcie). Te punkty, które są symetryczne możemy opukiwać palcami obu dłoni po obu stronach ciała.

Wypowiadamy zdania, które potwierdzają nasze negatywne przekonania, przechodząc do tych, które chcemy aby je zastąpiły. W ten sposób zamieniamy stare wierzenia na nowe, ukorzeniając je na poziomie ciała.

Zobacz przebieg przykładowej medytacji EFT.

O pracy z emocjami i między innymi metodzie EFT, pięknie mówi Magdalena Szpilka. Można znaleźć wiele jej filmów na YouTube, a dla tych, którzy wolą dodatkowo zobaczyć przebieg medytacji zamieściłam na dole tego artykułu film, w którym Magda pokazuje w jaki sposób opukiwać punkty EFT.

 

eft-punkty-uwalnianie-emocji-blokady

 

 

Więcej o punktach, meridianach i emocjach

 

Punkt 1 leży na zewnętrznej stronie obu dłoni. Znajduje się na meridianie jelita cienkiego. Zakłócony przepływ energii może przybrać formę – albo mieć przyczynę w; poczucia rozdarcia, braku dowartościowania, braku odwagi, braku zdecydowania, szoku, traumie, smutku. Przywraca zdecydowanie i czyste myślenie wobec tego, w którą stronę chcemy skierować nasze życie.

Punkt 2 to punkt symetryczny, który można znaleźć zwykle tam, gdzie zaczyna się brew. Leży na meridianie pęcherza moczowego. Szczególnie pomaga przy emocjach związanych z traumą, smutkiem, niepokojem, brakiem cierpliwości, poczuciem zranienia, urażeniem, frustracją, strachem, przerażeniem, poczuciem paniki, ciągłą nerwowością i napięciem.

Punkt 3 to również punkt symetryczny, jest ulokowany na zewnętrznej stronie oka, na meridianie pęcherzyka żółciowego. Szczególnie pomaga przy nagromadzonej złości, nawet wściekłości, poczuciu urazy, wyniosłości, bezradności, kiedy boimy się zmiany, łatwo wydajemy osądy wobec siebie i innych albo brakuje nam jasności myślenia.

Punkt 4 znajduje się pod obojgiem oczu, na środku kości oczodołu. Jego lokalizacja znajduje się na meridianie żołądka. Jego stymulacja szczególnie pomaga przy poczuciu strachu, niepokoju, pustki, głodu, rozczarowania, nadmiernym krytycyzmie, drażliwości, zamartwianiu się, kiedy staliśmy się zgorzkniali, chciwi, zdeprawowani, zniesmaczeni albo kiedy nie możemy strawić tego, co dzieje/wydarzyło się w naszym życiu.

Punkt 5 jest pod nosem, leży na meridianie zarządzającym. Pomocny przy transformacji takich stanów emocjonalnych jak zażenowanie, wstyd, brak zaufania, poczucie winy, żalu, strachu przed porażką, przed wyjściem do ludzi, ciężaru zobowiązań, bezsilności, podświadomym działaniu wbrew sobie, braku uczciwości wobec siebie i innych. Zdrowy przepływ energii przez meridian zarządzający objawia się tym, że czujemy się wspierani przez życie.

Punkt 6 ulokowany pod ustami na meridianie centralnym. Jego stymulacja szczególnie wpływa na uczucie niepewności, nieśmiałości, zażenowania, wstydu, braku jasnego myślenia, zdolności podejmowania decyzji, poczucie przytłoczenia. Meridian centralny odpowiada za poczucie bezpieczeństwa i równowagi.

Punkt 7 znajduje się na obojczyku po obu stronach ciała, na meridianie nerek. Jego lokalizacja to ok. 2.5 cm w dół od zagłębienia w podstawie szyi i ok. 2,5 cm w lewo i prawo. Wspiera uwalnianie stresu, wrażenie utknięcia w życiu w jednym punkcie, braku zdecydowania, zamartwiania się, działania wbrew sobie. Transformuje strach przed byciem samemu, wstyd, fobie, przesądność, paranoje, lekkomyślność.

Punkt 8 jest na boku ciała, pod ramieniem, na wysokości środka piersi, na meridianie śledziony. Pomaga transformować emocje związane z poczuciem winy, obsesji, odrzucenia, wyobcowania, zazdrości, brakiem nadziei, brakiem poczucia bezpieczeństwa, poczucia akceptacji, niepokojem o przyszłość, martwieniem się, brakiem wiary w siebie, niską samooceną i cynizmem. Zrównoważony przepływ energii przez meridian śledziony sprawia, że dostrzegamy radość w życiu.

Punkt 9 na czubku głowy to punkt gdzie spotykają się meridiany, nazywany ‘punktem spotkań setek’. Znajduje się na środku głowy, na wysokości uszu. Transformuje emocje związane z samokrytyką, brakiem koncentracji, brakiem konstruktywnego myślenia, kiedy sposób myślenia nie pozwala na ujrzenie nowego rozwiązania, a wpędza nas w tak zwane ślepe koło.

 

 

Punkty dodatkowe

 

Poza standardowym układem punktów istnieją jeszcze punkty dodatkowe, które warto dodać kiedy np. medytacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów albo emocje towarzyszące naszemu problemowi, są bezpośrednio stymulowane poprzez meridian, na którym punkt leży.

Punkt 10 położony jest na meridianie wątroby. Jest więc szczególnie korzystny przy przerabianiu wszystkiego, co dotyczy złości, agresji, gniewu, wrogości wobec siebie albo innych, obarczania winą innych, tłumienia, poczucia urazy albo dużego żalu, rozpaczy, zgorzkniałości, mściwości. Jest zlokalizowany zaraz pod piersiami w linii środka sutka.

Punkty 11, 12, 13 i 14 to punkty palców dłoni, kolejno kciuka (meridian płuc), palca wskazującego (meridian jelita grubego), środkowego (meridian osierdzia) i najmniejszego (meridian serca). Wszystkie z nich są z boku, przy podstawie paznokcia, patrząc od strony kciuka (na kciuku, od zewnętrznej strony dłoni).

Emocje, które są szczególnie połączone z przepływem energii w tych meridianach to:

Meridian płuc – długie rozpamiętywanie straty, żałoba, depresja, uprzedzenia, brak tolerancji, poczucie pogardy, arogancja, fałszywa pewność siebie, poczucie lekceważenia, tłumienia.

Meridian jelita grubego – nadmierna potrzeba kontroli, przywiązanie do kontrolowania, poczucie winy, żalu, apatii, smutku, wstydu, bezsilności, depresji.

Meridian osierdzia – rozpamiętywanie, żałowanie przeszłości, wyrzuty sumienia, brak kontaktu ze swoimi prawdziwymi potrzebami, upór, histeria, zazdrość, depresja, ciągłe zamartwianie się.

Meridian serca – brak pewności siebie, brak wiary w swoje siły, wątpliwości wobec siebie, złamane serce, ukrywanie, złość, nienawiść, oziębłość.

 

 

 

Może Cię zainteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *