Siła emocji

 

Emocje towarzyszą w naszym życiu ciągle i są znakiem tego, że współżyjemy. Pozwalają nam zrozumieć nasze relacje z otoczeniem i innymi ludźmi. Są czujnikiem, który sygnalizuje jeśli to, co dzieje się na zewnątrz nas nie współgra z tym, co mamy wewnątrz siebie. Są niezbędne dla naturalnego rozwoju człowieka. Są narzędziem poznania siebie, swojego otoczenia, swoich potrzeb i swoich ran. Pozwalają na głębokie przemiany i odkrycie swojego potencjału.

 

 

Zdrowe emocje

 

Zdrowe emocje, to takie które umiemy na bieżąco wyrażać w zdrowy sposób. Bez oceniania ich i siebie. Wymaga to od nas olbrzymiej świadomości i umiejętności stworzenia przestrzeni, w której pozwalamy sobie i innym na ich obecność. Jest to trudne, bo istnieje wiele emocji na które nie ma w nas zgody, często przez to, że nie były one dozwolone w naszej rodzinie, albo nie są akceptowane przez społeczeństwo. Np. nie pozwala się chłopcom płakać, dzieciom krzyczeć, czy śmiać się zbyt głośno. Dopóki nie pozwolimy dzieciom, ale też dorosłym, na wyrażanie swoich emocji i nie nauczymy ich co z nimi robić, tak długo będą one przez nas spychane i tłumione.

 

 

Emocje domagają się uwagi

 

Emocje potrzebują uwagi i uznania. Kiedy ich nie dostają, rosną w nas. Rosną tak długo, aż nie będziemy mogli ich w sobie utrzymać. Dlatego tłumienie to droga do problemu. To trochę tak, jakbyśmy gromadzili w sobie kamienie i dokładali ich coraz więcej przy każdej sytuacji, która dotyka emocji na której pokazanie sobie nie pozwalamy. O ile przez jakiś krótszy czas taka sytuacja nie powoduje poważnych konsekwencji, to zupełne zignorowanie tego, jak się czujemy prowadzi do olbrzymich problemów. Bo tłumione emocje szukają ujścia. I kiedy zabraknie tego naturalnego wyrażenia ich, zrozumienia i zaakceptowania, spychamy je z obszaru tego, czym się zajmujemy gdzieś głęboko. One wciąż szukając ujścia, ale z coraz głębiej i mniej świadomych obszarów rosną w siłę i przejmują kontrolę nad naszym życiem.

Takim niekontrolowanym ujściem mogą być silne reakcje emocjonalne na otoczenie, kiedy wszystko wyprowadza człowieka z równowagi. Mogą objawiać się jako problemy w relacjach, jako trudny charakter, zaburzenia osobowości albo pewnymi powtarzającymi się problemami w życiu. Niestety takie skumulowane emocje mogą też znaleźć ujście poprzez choroby i dolegliwości.

 

 

Emocje a choroby

 

Stłumione emocje wywierają bardzo silny wpływ na komórki organizmu. Powodują konflikt w ciele, blokady, które prowadzą do chorób. Często jest to tak silny aspekt choroby, że nie pomaga żadna ingerencja fizyczna (leki, odżywianie, ruch), jeśli nie poradzimy sobie z problemem na tle emocji. Dlatego tak ważna jest umiejętność słuchania siebie i swoich potrzeb. Zrozumienie tego, co nami kieruje.

Medycyna wschodnia traktuje wpływ emocji na zdrowie równie wnikliwie co inne czynniki.

Pięć podstawowych emocji chorobotwórczych, o jakich mówi medycyna chińska to:

 

  1. Strach, lęk, panika – emocje elementu wody, najszybciej wywołują zmiany w obiegu nerek i pęcherza moczowego.
  2. Złość, frustracja, agresja – emocje elementu drzewa, prowadzą do problemów z wątrobą, pęcherzykiem żółciowym.
  3. Smutek, przygnębienie – emocje elementu metalu, powodują zmiany w obiegu płuc i jelita grubego.
  4. Zamartwianie się, niepokój, nadmierne rozmyślanie – reprezentują element ziemi, objawiają się dolegliwościami żołądka, śledziony, trzustki.
  5. Nadmierna ekscytacja, radość – emocje element ognia, najczęściej powiązane z chorobami serca i jelita cienkiego.

 

Medycyna chińska opiera się na równowadze 5 elementów w naturze i tym samym zdrowiu człowieka. Każdy stan emocjonalny jest powiązany z jednym z nich. Jeśli pozwalamy sobie na długie przebywanie pod wpływem jakiejś emocji (np. mamy skłonność do ciągłego rozmyślania i martwienia się na zapas) nadmiernie rozbudzamy jej element i w ten sposób burzymy równowagę 5 elementów. Tutaj pisałam już o tym, w jaki sposób elementy przejawiają się w naszej osobowości i jak je równoważyć.

 

 

Jak radzić sobie z emocjami?

 

Pierwszym krokiem jest nie lekceważenie tego, że coś w nas wywołuje silne emocje. Przywołaj sytuację/osobę/zachowanie/coś co wywołuje w tobie reakcję emocjonalną i się jej przyjrzyj. Nie przechodź do porządku dziennego ignorując ją. Jeżeli coś wywołuje w Tobie silna złość, smutek, zazdrość, staraj się nie oceniać siebie, ani tych odczuć jako negatywnych. Staraj się je zrozumieć. Skąd się wzięły? Kiedy zaczęłam się tak czuć? Czy ta sytuacja przypomina mi o jakimś wydarzeniu z przeszłości, dzieciństwa?

Czasami samo zrozumienie siebie, tego co powoduje w nas taką reakcję, ale też czas i uwaga jaką oddamy tej emocji sprawia, że nie ma ona dłużej nad nami kontroli. Tak jakby wystarczyło jej samo uznanie. Czasami jednak potrzeba wypracować sobie nowe nawyki, sposoby myślenia. Pisałam już o jednej z metod, która bardzo pomaga zapanować nad emocjami i przyjrzeniu się swoim problemom tutaj i tutaj.

Zablokowane emocje blokują przepływ energii w ciele i w życiu. Kiedy je odblokowujemy otwierają się przed nami nowe pokłady energii i siły, które możemy ukierunkować w dowolny sposób. Możemy wykorzystać je do stworzenia czegoś nowego, nadać im cel, ujście w naszym życiu albo transformować poprzez medytację i zrozumienie.

Kiedy nie pracujemy z silnymi emocjami, nie transformujemy ich, ani nie ukierunkowujemy ich energii, będzie ona musiała wychodzić w niekontrolowany sposób. Nie jest to dla nas przyjemne, bo ta energia nie pracuje dla nas, działa przeciwko nam. Nie jest nasza, bo my jej nie uznaliśmy, nie użyliśmy, nie znaleźliśmy dla niej miejsca. Skoro wolimy zepchnąć ja gdzieś z obszaru świadomości, ona używa nas, działa niezależnie od naszej woli i prowadzi nas w kłopoty.

 

 

Emocje tkwią w ciele

 

Ciało ludzkie zna naturalne reakcje, które pomagają wyładować emocje. Czasem widać to bardzo wyraźnie, kiedy ktoś jest tak przeładowany jakimiś niewyrażonymi emocjami, że te reakcje wychodzą przy najmniejszym impulsie z zewnątrz. Osoba pełna agresji, złości, często krzyczy, nie jest zdolna do spokojnej rozmowy. Krzyk wyładowuje złość. Inne osoby bardzo łatwo wprowadzić w płacz, mówi się, że płaczą z byle powodu. Płacz pomaga przy nagromadzonym smutku, przygnębieniu, w żałobie. Kiedy ktoś się za dużo martwi może pomóc mu śpiew, który naturalnie rozprasza myśli.

Stare stłumione emocja są zablokowaną energią w ciele. Każda praca z ciałem, ruch, wprowadza drgania, które ułatwiają dotarcie do niej i jej poruszenie. Dlatego kiedy tylko czujesz, że mogłoby to coś zmienić, pozwól sobie tańczyć, śpiewać, krzyczeć, płakać, skakać, wypocić się, drżeć i oddychać.

To są zupełnie proste rzeczy, które mogą przynieść wielkie zmiany w twoim życiu.

 

 

Może Cię zainteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *