Postpartum – Pierwsze dni po porodzie w życiu matki

Czas po porodzie to jeden z trzech okresów w życiu kobiety, kiedy możesz albo znacznie poprawić albo pogorszyć stan swojego zdrowia – pozostałe dwa to czas pierwszej menstruacji i menopauzy. Twoje ciało jest teraz bardzo wrażliwe i wszystko ma na nie zwielokrotniony wpływ. To jest czas dla Ciebie, dziecka i tylko tych osób, które pomagają Ci mieć go więcej. 

W wielu starożytnych naukach, w tym medycyny chińskiej, mówi się o tym, że ciało kobiety jest wówczas ‘otwarte’. Kanały, przez które płynie energia życiowa muszą być teraz szczególnie chronione przed narażaniem na czynniki chorobotwórcze takie jak wiatr czy zimno, bo mogą one bardzo łatwo wejść do środka.

 

 

Zuo Yue Zi – miesiąc ‘odsiedzenia’

 

W Chinach istnieje ponad 2000-letnia tradycja przekazywana kobietom z pokolenia na pokolenie, która ściśle określa zasady postępowania, pielęgnacji i odżywiania świeżej mamy. Niektóre z jej zaleceń miały więcej sensu w tamtym okresie, kiedy np. mycie ciała i włosów wiązało się z wychłodzeniem organizmu, a często też woda była skażona bakteriami i użycie jej groziło infekcjami. Dziś ciepła i czysta woda jest dostępna każdemu, a wychłodzeniu głowy możemy zapobiec dzięki suszarkom do włosów i nagrzanym ręcznikom. Wiele jednak z tamtejszych wskazówek potwierdza medycyna chińska i jest wciąż praktykowana przez młode kobiety w Chinach.

Poprzez Zuo yue zi Chinki, które właśnie zostały mamami praktykują miesiąc odosobnienia, pielęgnacji i intensywnego odpoczynku. Młodej mamie nie zaleca się odwiedzin, ani wychodzenia z domu. Narażania się na przeciągi, klimatyzację, czy jakiekolwiek wychłodzenie. Nie otwiera się okien, lodówki, dba o to żeby ręce, stopy i głowa były zawsze okryte. Najlepiej jakby kobieta jak najwięcej czasu spędziła w łóżku, mając zapewnioną opiekę nad dzieckiem i domem. Należy też zadbać o emocje, nie wyprowadzać jej z równowagi, nie stresować, nie przeciążać oczu nadmiernym czytaniem, oglądaniem telewizji czy korzystaniem z komputera.

To wszystko ma nie tylko na celu odpoczynek i szybką regenerację organizmu kobiety, ale także zapobieganie depresji poporodowej, powikłaniom, i schorzeniom w starszym wieku.

 

 

Czas na odżywianie

 

Medycyna chińska postrzega człowieka jako balans pomiędzy energiami Yin (zimną) i Yang (ciepłą). Kiedy kobieta jest w ciąży przeważa w niej ciepło (Yang). Krąży w niej dużo krwi, jej ciało jest pełne. Poród, poprzez utratę krwi, powoduje olbrzymi spadek ciepła (energii Yang). Zachodzi przemiana w przewagę energii Yin – zimna i pustki (po opuszczeniu ciała przez dziecko i łożysko). Jeżeli chcemy przywrócić równowagę Yin i Yang musimy zadbać o ochronę przed zimnem i odżywianie produktami o ciepłym charakterze.

Odżywianie i receptury ziołowe odgrywają kluczowa rolę w Zuo yue zi. Młoda mama ma jeść dużo i często. Zaleca się od 5 do 8 posiłków w ciągu dnia. W tym odżywcze desery na bazie ryżu, czarnego sezamu czy mleka migdałowego. Podstawą odżywiania są ciepłe posiłki i napoje (Yang). Unika się surowych i zimnych produktów (Yin), wychładzających napoi, a często też nawet wody. Duży nacisk kładziemy na wysoką zawartość białka i składników odżywczych. Najlepiej sprawdzają się tu wolno gotowane rosoły na bazie warzyw lub/i mięsa z dodatkami ziół, dania na bazie ryżu, pieczonych, gotowanych warzyw, jajka, gulasze warzywne i mięsne.

Całość posiłków powinna być skomponowana tak, żeby maksymalnie odżywić krew i energię Qi młodej mamy. Pokarm matki powstaje na bazie tej samej substancji co krew, dlatego jest to szczególnie ważne przy karmieniu piersią. W przepisach dodaje się też zioła, które dodatkowo mają przyśpieszyć gojenie ran i oczyścić z toksyn jakie pozostały po porodzie, a jeśli potrzeba to także wspomóc laktację.

Tradycyjnie w pierwszym tygodniu podaje się zioła sprzyjające oczyszczaniu krwi i organizmu. Od drugiego tygodnia kładzie się już całkowity nacisk na odżywianie krwi i Qi oraz wspiera regenerację macicy, trzeci tydzień i kolejne poszerza o składniki wysoce odżywcze i bogate w minerały, dodające energii.

Ponieważ narządy wewnętrzne kobiety przechodzą mocne przeorganizowanie tak w czasie ciąży, jak i zaraz po narodzinach dziecka posiłki powinny być łatwe do strawienia i wydalania. Nie podajemy ciężkostrawnych albo szczególnie mocno przyprawionych dań.

Zamiast picia wody, która wprowadza element wiatru, preferowane są zioła i ciepłe napoje, np. napar z kopru, wywar z czerwonych i czarnych daktyli, napoje na bazie mleka migdałowego czy gorąca czekolada.

 

 

Czas na regenerację

 

Czas po porodzie pozwala kobiecie na spokojne ustabilizowanie się hormonów, rytmu karmienia, zaleczenie ran, przywrócenie pierwotnego rozmiaru macicy i reszty organów we właściwe miejsce.

Wg. Zao yue zi wystarczającym czasem postpartum dla kobiety jest ok. 30-45 dni, chociaż są kobiety, które wydłużają ten okres nawet do 6-8 tygodni. Zależy to nie tylko od kultury, regionu czy tradycji, ale także od indywidualnych okoliczności, sposobu w jaki odbył się poród oraz konstytucji ciała i indywidualnej diagnozy. Ogólnie przyjmuje się, że najkrótszy czas to 30 dni po naturalnym porodzie i minimum 40 dni w przypadku cięcia cesarskiego.

Tradycyjnie mówi się, że pierwszy tydzień po porodzie kobieta pozostaje wyłącznie w łóżku, drugi tydzień blisko niego, a od trzeciego tygodnia w domu. Nie dopuszcza się jednak żadnych prac domowych, gotowania, aktywności seksualnej, podnoszenia. Jakikolwiek wysiłek ogranicza się do minimum. Podnoszenie cięższych rzeczy i praca wskazane są dopiero po około 4 – 5 miesiącach od porodu.

Zaleca się spędzać dużo czasu w łóżku, spać ok. 10 godzin na dobę.

Dzięki właściwemu podejściu do okresu po porodzie organy wewnętrzne mogą nie tylko powrócić do swojej pierwotnej funkcji i pozycji, ale wykorzystać możliwość, jaka dała im ciąża do zregenerowania elastyczności i odnowienia komórek. Poza tym, przy prawidłowej opiece w pierwszych tygodniach po porodzie, okres ciąży jest wspaniałą okazją dla kobiety na uleczenie wielu jej dolegliwości, takich jak np. astma, alergie, otyłość, bóle, wrzody, problemy skórne, wypadanie włosów czy szybkie przemęczanie się.

Organy wewnętrzne, w których zachodzi wiele przemian w okresie ciąży i porodu, staja się bardzo wrażliwe i otwarte na wszelkie wpływy zewnętrzne. Tak jak skutecznie możemy wtedy wpłynąć na poprawę ich funkcjonowania i uleczyć dolegliwości z przed ciąży, tak samo łatwo możemy pogorszyć stan zdrowia. Czynnik chorobotwórczego, który może znajdować się w ciele kobiety przed zajściem w ciąże, również zostaje poruszony, może wniknąć głębiej do organizmu i zainicjować chorobę. Zaniedbanie siebie w tych pierwszych tygodniach wiąże się z narażeniem ciała na przyszłe dolegliwości, jak np. zapadnięcie się organów, problemy ze stawami, bóle głowy, szybkie starzenie się ciała i innych nieodwracalnych zmian w organizmie. Kolejna szansę na tak skuteczna regenerację i przywrócenia ciała do równowagi zaistnieje dopiero przy kolejnej ciąży.

 

 

Czas na przyjmowanie

 

Do stworzenia nowego życia potrzebna jest ogromna ilość energii, którą oddajesz w czasie ciąży i porodu. Dlatego kiedy już dałaś nowe życie i Twoje dziecko jest już z Tobą, zaczyna się czas na przyjmowanie opieki i pomocy od innych osób. To Ty musisz określić co jest dla Ciebie wsparciem i pomocą, a co wchodzeniem Ci w drogę. Dobrze jest porozmawiać z bliskimi wcześniej o tym, w czym chciałabyś żeby Ci pomogli. Przyjmuj tą pomoc z wdzięcznością, a dawanie od siebie ogranicz do spełniania potrzeb Twojego dziecka.

Postaraj się zaplanować ten czas (najlepiej 3 pierwsze miesiące), w taki sposób, żeby mieć go wtedy jak najwięcej dla siebie. Pomyśl o wszystkim, co można przygotować wcześniej i porozmawiaj z osobami, które będą mogły Cię wesprzeć.

Ponieważ odżywianie pełni tutaj tak ważną rolę, pomyśl kto mógłby Ci w tym pomóc, podziel się odpowiednimi przepisami albo sama przygotuj i zamróź posiłki.

Dobrze zaplanowana pomoc w tych pierwszych dniach zaoszczędzi Ci wiele stresu. Pomaga też uniknąć depresji poporodowej, która częściej spotyka kobiety przeciążone obowiązkami.

Poza zakupami niezbędnymi dla dziecka, pomyśl też o pielęgnacji swojego ciała w tych pierwszych dniach. Kup niezbędne zioła, maści, opatrunki, oleje i olejki.

Jeżeli masz taką możliwość, wielu kobietom pomagają masaże, akupunktura czy moksybucja.

 

 

Czas na zmianę

 

Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące po urodzeniu dziecka to jest tez czas wielu zmian. Zmienia się cały rytm Twojego życia. Dlatego dobrze i komfortowo jest dać sobie ten czas potrzebny na nauczenia się siebie nawzajem, dopasowanie do nowych potrzeb, stworzenie nowego rytmu i wypracowanie nowych zwyczajów.

Nie tylko pojawienie się dziecka, jest wielką zmianą, ale też to jak teraz będzie funkcjonowało twoje zdrowie. Konstytucja ciała i dotychczasowe schorzenia mogą się pogłębić albo poprawić w zależności od tego, jak ten okres upłynie i ile uwagi sobie zapewnisz. Według Zuo yue zi każda ciąża i czas po niej jest taką samą szansą na transformacje w ciele kobiety. Dlatego jeśli ten czas nie przeszedł zbyt pomyślnie dla ciebie i odczuwasz tego skutki na co dzień, tradycyjnie zaleca się zaplanowanie jeszcze jednego dziecka i uważne podejście do swojego ciała po porodzie. Z diagnozy medycyny chińskiej organizm kobiety zwykle potrzebuje około 2 – 3 lat zanim odbuduje substancje i w pełni zregeneruje się przed wydaniem na świat kolejnego dziecka.

Wszystkie zalecenia i podejście do tego okresu medycyny wschodniej może się wydawać bardzo trudne do zorganizowania współczesnym kobietom, może nawet niemożliwym do osiągnięcia. Jednak kiedy pomyślimy ile zmienia w całym naszym przyszłym życiu te 30 dni, może jednak inne sprawy mogą poczekać i warto poświęcić temu okresowi więcej uwagi i przygotowania.

 

 

 

 

 

Może Cię zainteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *