Gdzie leży macica? – położenie macicy, a zdrowie i płodność kobiety

‘Centrum kobiety jest macica. Jeśli jej macica nie jest zdrowa i w prawidłowej pozycji, nic w życiu kobiety nie będzie prawidłowe. Tak jak macicy brakuje równowagi, tak będzie brakowało jej w życiu kobiety.
 Don Elijio Panti

W taki sposób rolę macicy w ciele kobiety postrzegają uzdrowiciele majów. W naszej kulturze i medycynie nie zwraca się dużej uwagi na ułożenie macicy i jak może ona wpływać na nasze życie. Tymczasem jej nieprawidłowa pozycja może być przyczyną silnych bóli menstruacyjnych, problemow z oddawaniem moczu, opadania narządów, ale także niepłodności. Wśród położnych i uzdrowicieli Ameryki Południowej powszechne jest opinia, że prawie wszystkie kobiece dolegliwości i problemy z płodnością wynikają z źle ułożonej macicy.

 

Od czego zależy położenie macicy?

Prawidłowo położona macica trzymana jest na swoim miejscu za pomaca mięśni i więzadeł, które łączą ją z miednicą. Są one tak zaprojektowane, żeby łatwo się rozciągać i dopasowywać kiedy np. jesteśmy w ciąży i macica się powiększa albo kiedy jelita są wypełnione, tuż przed pójściem do toalety.

Zdarza się jednak, że te mięśnie i więzadła słabną albo pozostają w luźniejszej formie i nie są w stanie utrzymać macicy na swoim miejscu. Wówczas nietrudno jest spowodować jej skrzywienie, zgięcie, przesunięcie, a czasem dochodzi do jej opadania.

Położenie macicy jest wtedy łatwo podatne na urazy mechaniczne, nagłe upadki, skoki, uderzenia. Wszystkie tego typu wydarzenia mogą się przyczynić do jej nieprawidłowego ulokowania.

Niestandardowa pozycja macicy może wynikać z anatomii. Być może taka się już urodziłaś i masz taka budowę ciała. Może być wynikiem trudnego porodu. Może też zostać ‘wypracowana’ przez lata nieprawidłowych przyzwyczajeń, np. poprzez pozycje w której długotrwale siedzimy, ale nawet to w jaki sposób chodzimy czy stoimy.

 

polozenie macicy macica skrzywienia
Prawidłowe położenie macicy oznaczono linią przerywaną

 

Problemy ze zdrowiem, czy zgięta macica?

Kiedy położenie macicy nie zostaje skorygowane, jej ‘nowa’ pozycja wpływa na cały układ krążenia i układ nerwowy. Przekrzywienie czy zgięcie powoduje blokadę przepływu krwi, limfy i Qi. Uciska połączenia nerwowe. Macica, jak i wszystkie pobliskie narządy, mogą mieć zablokowany naturalny przepływ energii i krwi, a taki stan powoduje pojawienie się dolegliwości i komplikacji.

 

Kiedy pomaga skorygowanie położenia macicy?
 • w przypadku bolesnych menstruacji
 • nieprawidłowości cyklu menstruacyjnego (np. nieregularność, zbyt obfite lub skąpe krwawienie)
 • problemów ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia, biegunki, nadkwasota, zespól jelita drażliwego)
 • endometriozy
 • mięśniaków macicy
 • problemów z płodnością
 • bóli krzyżowych kręgosłupa, również tych występujących tylko w czasie menstruacji
 • bóli obszaru miednicy
 • bóli pięt
 • przewlekłych infekcji pęcherza moczowego
 • problemów z regularnym oddawaniem moczu
 • żylaków
 • skurczy nóg
 • osłabionych albo obrzękniętych kończyn dolnych
 • regeneracji po porodzie
 • nieprawidłowego ułożenia dziecka w ciąży
 • stanów zapalnych i obrzęków prostaty
 • przedwczesnego wytrysku

 

 

Jak w naturalny sposób poprawić położenie macicy?
Nasiadówki

Jedna z najbardziej znanych i najdłużej stosowanych w Polsce metod na rożne dolegliwości kobiece to własnie nasiadówki czy kąpiele parowe. Przez ok. 30 minut siedzimy nad gorącym naparem ziołowym, który powoli penetruje przez skórę wgłąb narządów wewnętrznych. Do kąpieli parowych stosujemy takie zioła jak nagietek, rumianek, lawendę, korę dębu, rozmaryn, serdecznik, krwawnik, bylice i wiele innych dobranych indywidualnie, pojedyńczo lub w mieszankach. Nasiadówki są zalecane 3 x w miesiącu bezpośrednio przed albo po menstruacji.

 

Masaż Maya

Ten rodzaj masażu ma za zadanie wzmocnić wiązadła i mięśnie, które zapewniają macicy i jajnikom odpowiednie położenie. Rozluźnić napięcia mięśni tułowia i przepony, naprowadzić miednicę we właściwą jej pozycję. Masaż Maya poprawia cyrkulację krwi, usuwa zastoje limfy, krwi (Xue) i Qi. Stosuje się go nie tylko w przypadku skrzywienia lub opadania macicy, ale w większości schorzeń ginekologicznych, urologicznych, ze strony układu pokarmowego i krążenia oraz problemach z płodnością. W przypadku zgięć i skrzywień macicy, zdarza się, że wraca ona do swojej właściwej pozycji już po jednokrotnie wykonanym masażu, ale czasami jest to dłuższy proces, który zajmuje do kilku miesięcy.

Co ciekawe, taki masaż podbrzusza jest tez polecany Panom, przy problemach z przedwczesnym wytryskiem albo w celu poprawienia przepływu krwi do prostaty, usunięcia jej obrzęków i stanów zapalnych.

W przypadku problemów z płodnością masaż może przynieść korzyść zarówno kobietom jak i mężczyznom.

Masaż Maya, przywracający prawidłowe położenie macicy, może wykonać jedynie osoba po specjalnym szkoleniu. Można jednak samemu wykonywać podstawowy masaż podbrzusza, który poprawi cyrkulację krwi i limfy w tym obszarze. Najprostsze wskazówki co do jego wykonania pokazano np. tutaj.

 

 

Masażu nie robimy, kiedy możemy być w ciąży (musi być on wtedy dostosowany do ciąży i wykonywany dopiero po 20 tygodniu), w czasie menstruacji i 5 dni przed jej spodziewaną datą, w przypadku ciężkich infekcji, chorób, po operacjach i zabiegach albo kiedy posiadasz wkładkę domaciczną.

 

Okłady podbrzusza

Do okładów stosujemy olej rycynowy i nie można zastępować go żadnym innym (najlepiej żeby to był olej zimnotłoczony i ekologiczny). Przeznaczamy do tego bawełnianą albo wełnianą flanele, ponieważ najlepiej trzymają ciepło. Nasączamy dość intensywnie olejem (ale nie tak, żeby z materiału kapało). Przykładamy na nasmarowane wcześniej podbrzusze, układamy na to termofor, żeby utrzymać stałą, ciepłą temperaturę i przykrywamy kocem lub ręcznikiem. Pod termofor można jeszcze dodatkowo zabezpieczyć okład dodatkowym ręcznikiem albo folią.

Standardowo okłady trzymamy przez 45 – 60 minut i robimy co drugi dzień przez 3 tygodnie, bez 4 tygodnia kiedy występuje menstruacja. Powtarzamy minimum 2 cykle albo do czasu kiedy dolegliwości ustąpią. Nie stosujemy ich kiedy jesteśmy albo możemy być w ciąży (podejrzewamy). Wiec jeśli próbujemy zajść w ciąże, nie robimy okładów już po owulacji.

Od strony technicznej warto dodać żeby zabezpieczyć miejsce gdzie leżymy jakimś ręcznikiem i ubrać coś, czego nie będzie nam szkoda jeśli się zniszczy, bo olej wsiąka i plami. Nie prać flaneli w pralce.

 

Postawa

Postawa jest równie ważna co wyżej wymienione metody, które przede wszystkim regulują i odblokowują krążenie krwi, limfy i energii. Niepokojąco częstą przyczyną tych blokad jest nasz siedzący tryb życia i noszenie wysokich obcasów. Sposób w jaki siedzimy, chodzimy czy nawet stoimy zwykle jest daleki do prawidłowego i poprzez to, że robimy tak codziennie nieświadomie powodujemy przesuwanie albo zginanie organów wewnętrznych. Tak więc to pewnie byłby pierwszy w krok w stronę zdrowej macicy, żeby starać się świadomie korygować swoją postawę. W przeciwnym razie spowalniamy efekt pozostałych zabiegów. Niekiedy przyda się pomoc fizjoterapeuty albo zajęcia ruchowe poprawiające posturę np. ćwiczenia Feldenkreis, joga czy pilates. Jeśli twoja praca wymaga siedzenia, zadbaj o to żeby siedzieć w prawidłowy sposób i wstawać co 15 – 20 minut.

 

Może Cię zainteresuje

2 Comments

 1. Witam czy ma Pani kogos w warszawie do polecenia jeśli chodzi o sprawdzony masaż Maya?

  1. Dzien dobry, niestety nie orientuje sie czy ktos w Warszawie zajmuje sie masazem Maya

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *