Zrozumieć menstruację

Jak można zrozumieć menstruację? Jeśli tylko wiemy jak odbierać sygnały, które wysyła nasze ciało za jej pomocą, może nam ona bardzo wiele powiedzieć o tym, co się dzieje wewnątrz nas. Zwykle nie przywiązujemy do niej dużej uwagi chyba, że zniknie kompletnie albo zacznie być nieregularna na tyle, żeby zacząć nas niepokoić.

Czemu należy się przyjrzeć jeśli chcemy się czegoś dowiedzieć?

 

Struktura

 

Krew powinna być gęstsza lub rzadsza, ale płynna bez skrzepów.

 

 

Czas

 

Menstruacja powinna się rozpocząć po około 2 tygodniach od owulacji i trwać minimum 3 dni. 3 dni lżejszego lub cięższego krwawienia, a nie plamienia.

 

 

Kolor

 

Kolor malinowy albo żurawinowy

To najbardziej pożądany przez nas kolor świadczący o dużej równowadze hormonalnej i prawidłowo funkcjonującej macicy. Jeśli w twojej krwi nie ma większych skrzepów, jej struktura jest płynna, twój okres jest idealny.

 

Kolor jasnoczerwony albo różowy

Może świadczyć o niskim poziomie estrogenów. Endometrium nie rozwija się wystarczająco. Wypływająca krew jest pomieszana ze śluzem. Inna przyczyna mogą być blokady, zatory w obrębie miednicy.

 

Kolor brązowy albo ciemnoczerwony

Może się pojawić na początku krwawienia, na jego końcu, lub na początku i na końcu. Czasem trwa całą miesiączkę wówczas najprawdopodobniej jest oznaką nadmiaru estrogenów w stosunku do progesteronu. Jeśli pojawia się na początku lub na końcu krwawienia, jego przyczyną może być nieprawidłowe ułożenie macicy. Jeśli macica jest zgięta, stara krew akumuluje się i zagęszcza. Zostaje wyrzucona w kolejnym miesiącu, albo po zakończeniu krwawienia. Pozycja macicy może tez być powodem silnych i bolesnych skurczy menstruacyjnych.

 

Kolor ciemnobrązowy, prawie czarny

Taki kolor często daje się zaobserwować u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne albo tych, które dopiero niedawno je odstawiły. Wskazuje na dużą przewagę estrogenów. Zwykle wtedy można zaobserwować też inne problemy hormonalne; PMS (więcej na ten temat pisałam w artykule PMS, co cykl menstruacyjny kobiety mówi o jej zdrowiu?), nieregularne, bolesne albo ciężkie miesiączki. Prawie czarny kolor świadczy o nieradzeniu sobie organizmu z rozłożeniem sztucznych hormonów. Jeśli w którymś etapie krwawienia kolor jest czerwony i prawidłowy, to znowu przyczyną może być ułożenie macicy.

 

Kolor ciemnobrązowy, czasem zielony

Taki kolor może się pojawić u kogoś chorującego, przyjmującego leki. Po zakończeniu terapii i odstawieniu leków taki okres zwykle powraca do normalnego stanu.

 

 

Może Cię zainteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *