Kiedy iść z dzieckiem do psychiatry?

0
114
5/5 - (2 votes)

Bagatelizowanie problemów emocjonalnych dzieci to zjawisko, które może negatywnie rzutować na ich rozwój zarówno psychiczny, jak i społeczny. To właśnie dlatego warto reagować szybko na każde niepokojące objawy. Mowa tutaj m.in. o przewlekłym smutku, wycofaniu społecznym i przesadnej lękliwości, ale również i o agresji czy autoagresji. Bardzo często w takich sytuacjach potrzebna jest pomoc specjalisty. Kiedy zapisać dziecko na konsultację psychiatryczną? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by w porę zapewnić mu odpowiednie wsparcie.

Kim jest psychiatra dziecięcy?

Sprawowanie opieki nad dzieckiem nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy nagłe zmiany w jego zachowaniu zaczynają budzić niepokój. Bardzo często rodzice nie rozumieją, co dzieje się z ich pociechą, która zaczyna wykazywać smutek, lęk i wycofanie. To z kolei skłania ich do wizyty u specjalisty. Rozpoznawaniem przyczyn takiego stanu rzeczy zajmuje się psychiatra Szczepan Ligara, o którym więcej dowiesz się z proponowanej strony. Umówienie się na konsultację to niezwykle istotny krok w procesie wsparcia dziecka, wykazującego trudności emocjonalne, rozwojowe czy behawioralne. Psychiatra dziecięcy zajmuje się bowiem diagnozowaniem małych pacjentów, opracowując jednocześnie plany terapeutyczne. Jeśli to konieczne, może on również rozpocząć leczenie farmakologiczne, by kompleksowo wspomóc proces powrotu do równowagi psychicznej.

Jak przejawiają się zaburzenia lękowe u dzieci?

Wielu rodziców odkłada w czasie konsultację psychiatryczną, traktując ją jako ostateczną broń w walce z narastającymi problemami. Te z kolei mogą przyjmować różną postać. Coraz więcej dzieci boryka się np. z zaburzeniami lękowymi. Przejawiają się one m.in. w obawie przed:

  • spożywaniem nieznanych pokarmów,
  • nawiązywaniem kontaktów społecznych, również z rówieśnikami,
  • głośnymi dźwiękami z otoczenia,
  • oddzieleniem od rodziców,
  • złą oceną w szkole.

A to tylko niewielka część trudności, z jakimi mogą zmagać się dzieci, dotknięte tego rodzaju zaburzeniami. Niezależnie od tego, jaką formę one przybierają, nie należy odkładać w czasie wizyty u specjalisty. Psychiatra dziecięcy pomoże bowiem zrozumieć ich przyczyny, wdrażając jednocześnie odpowiednie metody wsparcia. To z kolei pozwoli wypracować skuteczne mechanizmy radzenia sobie z lękiem, wspierając tym samym prawidłowy rozwój dziecka.

Najlepszy psychiatra dziecięcy w Nowym Sączu

Dlaczego obniżony nastój dziecka wymaga wnikliwej obserwacji?

Kolejnym symptomem, który powinien skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u psychiatry, jest obniżony nastrój, mogący stanowić objaw poważniejszych problemów. Mowa tutaj jednak nie o chwilowym smutku, ale o utrzymującym się długotrwale przygnębieniu, które może wskazywać na depresję czy inne trudności psychiczne, z którymi dziecko nie potrafi poradzić sobie samodzielnie. To z kolei rzutuje na:

  • trudności w codziennym funkcjonowaniu,
  • obniżoną samoocenę,
  • nawiązywanie i utrzymywanie relacji z rówieśnikami,
  • wyniki w nauce.

Jeśli więc zauważasz, że Twoje dziecko nagle utraciło zainteresowanie dotychczasowymi pasjami, przejawia trudności w koncentracji, często płacze i nie ma ochoty na spotkania z przyjaciółmi, koniecznie rozważ konsultację ze specjalistą. Wczesna interwencja może bowiem zahamować rozwój problemu, pozwalając uniknąć jego przykrych konsekwencji.

Kiedy jeszcze zapisać dziecko do psychiatry?

Obniżony nastrój, pogorszone samopoczucie i zaburzenia lękowe to jedne z najczęstszych symptomów, z którymi zgłaszają się do gabinetów psychiatrycznych młodzi pacjenci wraz ze swoimi rodzicami. Wśród innych objawów, które stanowią wyraźny sygnał alarmowy, skłaniający do odbycia specjalistycznej konsultacji, wymienia się również:

  • agresję i autoagresję, pod którą mogą kryć się ciężkie zaburzenia psychiczne,
  • urojenia, utrudniające normalne funkcjonowanie,
  • drażliwość i wybuchowość lub – wprost przeciwnie – nadmierną apatię,
  • gwałtowną utratę masy ciała,
  • nadpobudliwość psychoruchową,
  • bóle brzucha i głowy, pojawiające się w stresujących sytuacjach.

Co leży u podłoża trudności emocjonalnych u dzieci?

Wszystkie, wymienione do tej pory problemy, mogą wynikać z różnych przyczyn. Nie zawsze są to jednak zaburzenia psychiczne. Niekiedy bowiem zdarza się, że u ich podłoża leżą konflikty z rówieśnikami, zmiana szkoły i związane z nią trudności w przystosowaniu się do nowego otoczenia czy w końcu zaburzone relacje rodzinne. Wizyta u psychiatry dziecięcego to doskonały sposób, by dotrzeć do źródła trudności i wyeliminować je lub zapanować nad nimi tak, by nie rzutowały one na codzienne funkcjonowanie dziecka i nie utrudniały jego rozwoju.