Podczas gdy ból głowy trudno przeoczyć, nawykowe zaciskanie zębów może odbywać się całkiem niezauważone przez osobę doświadczającą tego problemu. Co jednak szczególnie ważne, często obie te dolegliwości współwystępują. Co je łączy i jak wpływa to na leczenie?
Zanim sięgniesz po tabletkę na ból głowy
Stosowanie tabletek przeciwbólowych bez recepty na ból głowy jest zawsze jedynie działaniem objawowym, stąd w przypadku dolegliwości o nawracającym charakterze, takie działanie jedynie maskuje problem.
Pośród wielu zróżnicowanych przyczyn bólu głowy, szczególnie ważną, a jednocześnie wciąż zbyt często pomijaną w diagnostyce, są dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Problem zaburzeń tego obszaru może dotyczyć ok 31% populacji, a obserwacje wskazują na wciąż rosnącą tendencję. Zważywszy na znaczący odsetek osób doświadczających nieprawidłowości w tym obszarze, wykluczenie ich jako możliwego źródła problemu, powinno być traktowane priorytetowo.
W jaki sposób bruksizm wpływa na ból głowy?
Siła nacisku, jaki generują zaciśnięte zęby, może równać się nawet 60 kg, co stanowi niebagatelny ładunek energii. Nieznajdująca naturalnego ujścia nadmierna siła mięśniowa, prowadzi do powstawania przeciążeń w obszarze całej twarzoczaszki. Dotyczy to również struktur sąsiadujących, jak choćby sama szyja, co przekłada się na jej dysbalans i nieprawidłowe ustawienie. To właśnie dlatego zaciskanie zębów często związane jest z bólem głowy.
Następstwem bruksizmu, który polega właśnie na zgrzytaniu zębami oraz ich zaciskaniu, starciu ulegają również same zęby. W konsekwencji może dojść do obniżenia zwarcia, co prowadzi do uszkodzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.
Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy?
Chociaż wszystko zależy od przyczyny, jeśli wykluczone jest podłoże neurologiczne, warto wdrożyć techniki autoterapeutyczne i ćwiczenia odciążające stawy skroniowo-żuchwowe, relaksujące żwacze i normalizujące napięcia w ciele.
To szczególnie ważne w kontekście zdrowia i sprawnego funkcjonowania całego organizmu, bowiem nieleczony bruksizm może generować również szereg innych zaburzeń i dysfunkcji w ciele.
Nade wszystko zaś, najlepiej skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą, który przy wykorzystaniu indywidualnie dobranych technik terapii manualnej, pomoże nie tylko ustalić źródło dolegliwości, lecz także wyeliminować ich przyczynę.
Odczuwasz napięcie w okolicy twarzy, szyi i głowy? Walczysz z nawracającymi bólami głowy? Negatywnie wpływa to na Twoje samopoczucie?
Gabinet Fizjoterapii Warszawskie Kręgi zaprasza do kontaktu, umów się na wizytę i przekonaj się na sobie, jak wiele zmienia fizjoterapia stomatologiczna. Przed wizytą warto przeczytać jak wygląda pierwszy wizyta u fizjoterapeuty!