5/5 - (1 vote)

Częste picie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do wyniszczenia organizmu i negatywnie wpływa na życie rodzinne i zdrowie. Skrajnym przypadkiem jest ciąg alkoholowy. Tak określa się picie przez kilka dni, a nawet tygodni z rzędu. Przerwanie ciągu alkoholowego jest ważne dla zdrowia i życia alkoholika, ale ten proces jest trudny i sam też może być niebezpieczny. Jak wyjsc z ciagu alkoholowego w sposób bezpieczny i skuteczny?

Skutki i objawy ciągu alkoholowego

Krótkoterminowe skutki zdrowotne obejmują zatrucie alkoholem, które może objawiać się nudnościami, wymiotami, zaburzeniami równowagi i koordynacji oraz upośledzeniem funkcji poznawczych. Skrajne przypadki zatrucia alkoholem prowadzą do utraty przytomności, śpiączki, a nawet śmierci. Osoby w ciągu alkoholowym są znacznie bardziej narażone na wypadki, zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych, co wynika z upośledzenia zdolności motorycznych i osłabionej reakcji na bodźce.

Długoterminowe konsekwencje ciągłego picia alkoholu mogą obejmować poważne choroby narządów wewnętrznych, m.in.:

  • choroby wątroby, takie jak marskość i stłuszczenie;
  • uszkodzenia mózgu: neuropatia alkoholowa, zanik mózgu, zaburzenia poznawcze i psychiczne;
  • problemy sercowo-naczyniowe, takie jak nadciśnienie tętnicze, arytmie i kardiomiopatia.

Cug alkoholowy ma też destrukcyjny wpływ na życie społeczne i zawodowe. Prowadzi do problemów w relacjach interpersonalnych, utraty pracy, trudności finansowych i izolacji społecznej.

Jak wyjść z ciągu alkoholowego?

Wychodzenie z ciągu alkoholowego jest procesem długotrwałym, ale bardzo ważnym. Długotrwałe pozostawanie pod wpływem alkoholu przyzwyczaja organizm do tego stanu. Detoks alkoholowy może powodować nieprzyjemne dolegliwości, takie jak drżenie rąk, pocenie, bóle głowy, nudności, palpitacje serca, majaczenie alkoholowe, stany lękowe, obniżenie nastroju, zaburzenia snu.

Ten czas jest ciężki dla osób uzależnionych i ich rodzin. Choć stan nietrzeźwości można przerwać samodzielnie, to wsparcie specjalistycznych ośrodków jest ogromnym wsparciem. Personel medyczny wie, jak reagować na różne sytuacje i pomoże bezpiecznie przestać pić.

Jak bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy? Znaczenie diety

Alkohol spożywany regularnie przez dłuższy czas powoduje przyzwyczajenie. Po odstawieniu go alkoholik musi przyzwyczaić się do funkcjonowania w trzeźwości. Sprawy nie ułatwia organizm, domagający się kolejnej dawki napojów wysokoprocentowych. Aby zmniejszyć nieprzyjemne objawy, ważna jest odpowiednia dieta.

Trzeba nie tylko dostarczyć organizmowi energię, ale też wesprzeć regenerację narządów wewnętrznych (wątroby, trzustki, żołądka). Ogromne znaczenie mają owoce, warzywa i nabiał. Wspierają one oczyszczanie i przywracają równowagę w układzie pokarmowym. Białko pomaga też odbudować tkanki.

Witaminy z grupy B, magnez, cynk i kwasy omega-3 wpływają na poprawę nastroju i pracę mózgu. Alkoholik powinien więc jeść orzechy, mięso, jaja i produkty pełnoziarniste.

Nawodnienie

Alkohol prowadzi do odwodnienia, co może pogarszać objawy odstawienia i ogólne samopoczucie. Zastanawiając się, jak wyjsc z ciagu alkoholowego nie można więc zapomnieć o nawodnieniu organizmu, która usuwa toksyny. Pomóc mogą też napoje izotoniczne, które zawierają elektrolity.

Regenerację przyspieszać też może przyjmowanie płynów nawadniających wzbogaconych glukozą. Dostarczają one szybko dużej ilości energii. Takie wsparcie pozwoli szybciej wyjść z cugu alkoholowego.

Wychodzenie z choroby alkoholowej

Cug alkoholowy to codzienne problemy i zaniedbywanie obowiązków, które może zniszczyć życie prywatne alkoholika, ale to nie wszystko. Prowadzi też do niewydolności wielonarządowej. Im szybciej osoby uzależnione podejmą decyzję o zerwaniu z nałogiem, tym większa jest szansa na powodzenie. Uzależnienie zostaje jednak z nami do końca życia. Odtrucie organizmu po ciągu to tylko jeden z wielu kroków pokonywania problemów alkoholowych. Dobrze więc, żeby osoba uzależniona nie walczyła jedynie w warunkach domowych. Profesjonalne wsparcie pomoże skutecznie uporać się z nałogiem.