14 marca 2024 roku weszły w życie przepisy mówiące o zaostrzeniu kar za jazdę pod wpływem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Od tej pory kierowcy, którzy prowadzą auto w stanie nietrzeźwości, muszą liczyć się z konfiskatą samochodu. Zobacz, w jakich przypadkach można orzec przepadek auta i co zrobić w sytuacji odebrania uprawnień do kierowania pojazdem.
Konfiskata samochodu po alkoholu — kiedy jest możliwa?
Nowe przepisy umożliwiają konfiskatę samochodu już przy pierwszym przestępstwie, jeżeli badanie alkomatem wykaże ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Przepadek pojazdu mechanicznego jest orzekany także wtedy, gdy kierowca, mający powyżej promila alkoholu we krwi, spowoduje wypadek. Trzecią okolicznością, uprawniającą do zatrzymania, jest ponowne popełnienie przestępstwa (recydywa).
Uwaga! Kara konfiskaty znajduje zastosowanie jedynie wtedy, gdy właścicielem pojazdu jest osoba, która go prowadziła. Należy przy tym zaznaczyć, że prawo przewiduje ochronę osób trzecich, które mogłyby niesłusznie ucierpieć przez przypadek pojazdu. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, mają one możliwość odwołania się od decyzji sądu. Aby zwiększyć swoje szanse na skuteczne rozstrzygnięcie sprawy, mogą skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie karnym.
Zwrot prawa jazdy — czy można się o niego ubiegać?
Jazda po alkoholu nie zawsze jest traktowana jako przestępstwo. Stężenie alkoholu we krwi na poziomie od 0,2 do 0,5 promila jest uznawane za wykroczenie. Przez stan nietrzeźwości rozumie się natomiast sytuację, kiedy zawartość substancji psychoaktywnej we krwi wynosi powyżej 0,5 promila.
Kary dla prowadzących pod wpływem mogą być zatem różne. W pierwszym przypadku kierowca musi liczyć się z grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do trzech lat i 15 punktami karnymi. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przewidziane są wyższe kary: pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, 15 punktów karnych oraz wpłata na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
Sposoby na przywrócenie prawa jazdy po alkoholu
Kierowcy, którym cofnięto uprawnienia, mają możliwość składania wniosku o ich przywrócenie po okresie zakazu prowadzenia pojazdów. Mogą napisać go osobiście lub skorzystać z pomocy karnisty. Co może zrobić adwokat? Jazda po alkoholu adwokat to specjalista, który zajmuje się takimi sprawami, ponieważ są one traktowane priorytetowo. Uzasadnienie wniosku powinno być poparte odpowiednimi dokumentami, a także badaniami medycznymi i psychologicznymi. Radca prawny lub adwokat, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, może doprowadzić do złagodzenia wymiaru kary. Jednym ze sposobów na realizację tego celu jest przedstawienie okoliczności łagodzących, np. braku wcześniejszych wykroczeń czy wyrażeniu skruchy. Karnista nie tylko opracuje strategię obrony, ale też wynegocjuje warunki kary oraz będzie reprezentował klienta podczas procesu apelacyjnego.