5/5 - (1 vote)

Liczba dzieci i młodzieży objętych specjalistyczną pomocą psychologiczną stale rośnie. W ciągu ostatnich trzech lat odnotowano prawie podwójny wzrost liczby młodych osób zgłaszających się do gabinetów psychologów. Czas, w którym żyjemy może wywierać ogromną presję na nowe pokolenie, dlatego jako rodzice powinniśmy być w pełni świadomi możliwości wystąpienia problemów. To my stanowimy dla naszych pociech pierwszą linię wsparcia, przez co właśnie na nas spoczywa obowiązek troski o ich zdrowie psychiczne.

Jeśli w głowie dziecka pojawi się problem, nie zawsze będzie ono skłonne powiedzieć o tym wprost i poprosić o wsparcie. Zadaniem rodziców jest więc samoczynne wykrycie odbiegających od normy zachowań oraz podjęcie jak najszybszych działań w kierunku ich wyeliminowania.

Rozmowa z dzieckiem – w jaki sposób ją prowadzić?

W razie wystąpienia problemu, przekonanie pociechy do podjęcia szczerej rozmowy stanowi naprawdę spore wyzwanie. Jako rodzice powinniśmy znać pewne zasady dotyczące konwersacji, których przestrzeganie z pewnością pozwoli nam zrozumieć, co obecnie dzieje się w życiu dziecka.

Stworzenie przestrzeni dla dziecka

Dzieci podczas rozmowy ze swoimi rodzicami boją się, że zrobiły coś źle i z pewnością zostaną ukarane. To dlatego ciężko jest im się otworzyć na konwersację w tych trudnych momentach swojego życia. Zapewnijmy je na samym wstępie, że jesteśmy tutaj tylko po to, by im pomóc.

Dokładne wysłuchanie problemu

Kiedy młoda osoba zdoła już nawet po części się przed nami otworzyć, musimy rzecz jasna aktywnie jej wysłuchać oraz postarać się zrozumieć odrębny punkt widzenia. Bardzo ważne, aby nie oceniać i nie krytykować dziecka za problem, który go dotyczy.

Wyrażenie swojej dumy w zamian za otwartość

Kiedy dowiemy się, co rzeczywiście leży na sercu naszemu dziecku, doceńmy jego odwagę i wyraźmy swój podziw wraz z zapewnieniem, że pomożemy mu jak tylko potrafimy. Będzie to bardzo budujące dla młodej osoby i z pewnością zdoła zacieśnić więź z rodzicem.

Rozmowa nie przyniosła rezultatów? Warto udać się do specjalisty

Kiedy długie rozmowy nie przynoszą efektów, a problem zamiast znikać jeszcze bardziej się pogłębia, konieczne będzie skorzystanie z usług specjalisty. W dzisiejszych czasach wsparcie psychologiczne dla dzieci jest niesłychanie ważne, a odpowiednio dobrany specjalista może zapobiec wielu przykrym zdarzeniom w przyszłości. Starajmy się możliwie jak najlepiej dbać o kondycję psychiczną naszych dzieci. Pomoc psychologa nie jest żadnym powodem do wstydu, a może zażegnać problem, który na chwilę obecną wydaje się bardzo poważny.

Na depresję u dziecka może wskazywać wiele czynników, jak chociażby brak apetytu, niechęć do integracji ze znajomymi oraz bardzo niski poziom energii. Młoda osoba nigdy nie powie rodzicom wprost o swoich problemach. Może natomiast uciec w zachowania, mające zwrócić uwagę swoich opiekunów bądź rówieśników. Nie wolno bagatelizować problemu i liczyć na to, że wszystko z biegiem czasu się poprawi. Trzeba działać natychmiast, by dziecko znów mogło cieszyć się należycie swoim okresem dojrzewania.