5/5 - (1 vote)

Implanty zrewolucjonizowały protetykę. Zastępując korzenie utraconych zębów, zapobiegają zanikowi kości i solidnie stabilizują protezę stałą lub typu overdenture. Proteza się nie odkleja i nie przemieszcza: pacjent bez obaw szeroko się uśmiecha i swobodnie wypowiada i nie odmawia sobie żadnych potraw. Odzyskuje w zasadzie pełną sprawność żucia, naturalne rysy twarzy i wymowę oraz piękny uśmiech. Jak przebiega takie leczenie? I gdzie wykonać protezy na implantach w Katowicach? Podpowiadamy!

Protezy na implantach: charakterystyka i zalety

Implant to przeważnie tytanowa (biozgodna) śrubka wszczepiana w kość szczęki bądź żuchwy. Zastępuje korzeń utraconego zęba (nie cały ząb). To na implantach zęby zostają kolejno odbudowane za pomocą protezy częściowej (korony, mostu) bądź całkowitej – stałej i typu overdenture (ruchomej). Dzięki implantom proteza zyskuje większą stabilność (nie przesuwa się, nie odkleja), siła zgryzu staje się nawet dwa razy wyższa w porównaniu z tradycyjnym mocowaniem, a nacisk podczas żucia równomiernie się rozkłada – nie dochodzi więc do obciążenia zdrowych zębów. Zastępując korzeń zębowy, implant zapobiega zanikowi kości, a więc przemieszczaniu się zębów i w konsekwencji zniekształceniu rysów twarzy.

Przygotowania do wszczepienia implantów zębowych

Pierwszym krokiem do odbudowy zębów z pomocą implantów jest przygotowanie dla pacjenta indywidualnego planu leczenia, które poprzedza wykonania badań (m.in. tomografii komputerowej szczęki/żuchwy). Kolejno lekarz usuwa te zęby, których nie da się wyleczyć. W ich miejsce zostają wszczepione implanty (chociaż niekoniecznie w miejsce każdego usuniętego zęba – może być ich mniej), a na nich kolejno mocuje się protezę. 

Wszczepienie implantów przeprowadza się dzisiaj w jednym z dwóch trybów:

  • Natychmiastowa implantologia wszczepienie implantu od razu po usunięciu zęba, na tej samej wizycie. Niestety nie zawsze jest możliwa, a przeciwwskazaniami są nieprawidłowa wielkość wyrostka zębodołowego i stan zapalny (i są to dość częste problemy). Wówczas trzeba odczekać co najmniej 3 miesiące, aby w zębodole odbudowała się tkanka kostna. Można natomiast zastosować protezę tymczasową, która pełni funkcję estetyczną oraz pomaga w gojeniu się rany (m.in. zapobiega wypłukiwaniu skrzepu).
  • Wszczepienie implantu po zagojeniu się rany – czyli implantologia wczesna: po 2-3 miesiącach od zabiegu lub późna (po co najmniej 3 miesiącach). Co do zasady dąży się do tego, aby wykonać zabieg możliwie jak najszybciej, natomiast wiele zależy od stanu kości i tkanek. O terminie zabiegu decyduje lekarz implantolog na podstawie badania jamy ustnej i tomografii. Czasem implantologia musi się opóźnić znacznie, gdyż wymaga dodatkowych przygotowań, takich jak rekonstrukcja kości (gdy dochodzi do ich zaniku, np. przy paradontozie) lub podniesienie dna zatoki szczękowej.

Wszczepianie implantów zębowych i proteza tymczasowa

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu – pacjent nie odczuwa bólu. Wszczepianie implantów odbywa się jedno- lub dwuetapowo. W pierwszym przypadku od razu po wszczepieniu implantu lekarz przykręca śrubę gojącą i zszywa otaczające tkanki miękkie – śruba wystaje z dziąsła. W ciągu 48 godzin taki implant z reguły może zostać obciążony uzupełnieniem tymczasowym (estetycznym). 

Podczas zabiegu dwuetapowego tuż po zamocowaniu implantu specjalista całkowicie zaszywa dziąsło (implant nie wystaje). Szwy są ściągane po około 10-14 dniach, a gdy śrubka zrośnie się z kością pacjenta (proces osteointegracji trwa 2-6 miesięcy), lekarz odsłania implant oraz wkręca śrubę gojącą na około 14 dni, aby ukształtować dziąsło pod naturalnie wyglądające i komfortowe uzupełnienie. Po upływie 2-3 tygodni na implancie można już odbudować ząb lub założyć protezę.

Wybór metody zależy głównie od stabilizacji implantu (stanu podłoża kostnego). Jeśli stabilizacja jest dobra, można wykonać jednoetapową implantację i od razu obciążyć implanty protezą tymczasową (w przypadku pojedynczych lub częściowych braków w odcinku estetycznym: koroną lub mostem opierającym się na zdrowych zębach). Uzupełnienia tymczasowe pełnią wyłącznie funkcję estetyczną.

Proces gojenia się implantów i przygotowanie protezy stałej

Gdy stan podłoża kostnego jest niewystarczająco dobry, implant zostaje całkowicie zaszyty i trzeba poczekać na zakończenie procesu osteointegracji (połączenia się żywej tkanki kostnej z powierzchnią implantu), co trwa 2-6 miesięcy. Po osiągnięciu odpowiedniej stabilizacji można obciążyć implanty protezą właściwą. W międzyczasie można zastosować protezę tymczasową (ruchomą) i uniknąć okresu bezzębia. W trakcie gojenia się implantów trzeba stosować się do zaleceń lekarza, np. unikać twardych potraw, omijać okolice implantu podczas żucia pokarmu, regularnie płukać usta wodą i płynami odkażającymi. Pierwsze 2 tygodnie wiążą się z pewnymi ograniczeniami.

Po całkowitym zagojeniu się implantów przygotowywana jest już proteza stała, przykręcana do śrubek. Pracę protetyczną (kształt, kolor itp.) projektuje się razem z pacjentem, aby spełnić jego oczekiwania. Jeśli pacjent jest przyzwyczajony do standardowej protezy akrylowej, można zastosować pracę ruchomą overdenture, która łączy korzyści stabilizacji implantami z możliwością samodzielnego zdjęcia na żądanie. Po zamocowaniu protezy pacjent odzyskuje pełną sprawność rozdrabniania pokarmów i żucia, naturalne rysy twarzy i wymowę. Może zupełnie zwyczajnie jeść (także twarde, kleiste pokarmy), mówić i śmiać się – jak przy naturalnym zdrowym uzębieniu. Odzyskuje więc także spokój, pewność siebie i komfort codziennego życia.

Protezy na implantach w Katowicach

Protezy na implantach w Katowicach wykonuje m.in. Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed. To nowoczesna prywatna klinika, którą łączy specjalistów z różnych dziedzin. Dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi pacjenci realizują tu cały proces leczenia – od usunięcia zębów, przez wszczepienie implantów, aż po odbudowę zębów i protezy różnego typu. Klinikę wyróżnia nowoczesne zaplecze – m.in. komputerowe (bezbolesne) metody znieczuleń – oraz indywidualne podejście nastawione na spokój, komfort i dobre samopoczucie pacjenta. 

Materiały źródłowe:

  • A. Błaszczyszyn, F. Heinemann, T. Gedrange, B. Kawala, H. Gerber, M. Dominiak, Natychmiastowe obciążenie implantu z cienką gwintowaną szyjką – resorpcja kości oraz rezultat kliniczny uzupełnienia pojedynczego zęba w szczęce, „Implantologia Stomatologiczna”, IV/2013 nr 2 (8), źródło: https://psi-icoi.pl/uploads/article/files/0ee866343938e7d764304ebde902374afdab379f.pdf (dostęp 2.04.2024)
  • M. Bielińska, R. Koczorowski, Metody oceny integracji implantów zębowych z tkanką kostną – przegląd piśmiennictwa, „Dental Forum”, 1/2017/XLV, s. 51-56, źródło: http://www.dentalforum.ump.edu.pl/uploads/2017/1/1_45_2017.pdf#page=51 (dostęp 2.04.2024) 
  • S. Pastor, S. Hnitecka, A. Kowalska, K. Bijak, Rehabilitacja protetyczna pacjenta z resztkowym uzębieniem w żuchwie z zastosowaniem implantów zębowych z natychmiastowym obciążeniem w pełnym protokole cyfrowym. Opis przypadku, „Implantologia Stomatologiczna”, XIII/2022 nr 2 (26), źródło: https://implantologiastomatologiczna.pl/wp-content/uploads/2022/09/Pastor-Hnitecka-Kowalska-Bijak-Rehabilitacja-protetyczna-w-pelnym-protokole-cyfrowym.pdf (dostęp 2.04.2024)
  • T. Kaczyński, M. Świątkowska, Natychmiastowa implantacja z natychmiastową odbudową strefie estetycznej u pacjentki z mnogimi recesjami dziąsłowymi – opis przypadku, „Implantologia Stomatologiczna”, XIV/2023 nr 1 (27), źródło: https://implantologiastomatologiczna.pl/wp-content/uploads/2023/03/Kaczynski-Swiatkowska-Natychmiastowa-implantacja-z-natychmiastowa-odbudowa-w-strefie-estetycznej-u-pacjentki-z-mnogimi-recesjami-dziaslowymi.pdf (dostęp 2.04.2024)