Zmniejszona potliwość u dzieci. Diagnoza, opieka i wyzwania wzrostu

0
171
5/5 - (1 vote)

Wydzielanie potu jest naturalnym i jak najbardziej pożądanym procesem. To dzięki niemu możliwe jest efektywne regulowanie temperatury organizmu. Choć zdecydowanie częściej pomocy u specjalistów poszukują osoby, które zmagają się ze zwiększoną potliwością, to również brak zmniejszona potliwość (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/zmniejszona-potliwosc-i-jej-brak) lub wręcz jej brak, także stanowi problem. Jak diagnozować zaburzenia wydzielania potu i jakie wyzwania stawiają one przed opiekunami dzieci, które zmagają się z tą dolegliwością?

Diagnostyka zaburzeń wydzielania potu

Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy proces wydzielania potu zachodzi prawidłowo, jest test Minora. W teście wykorzystuje się jodowaną skrobię, która zmienia swój kolor w zetknięciu z ludzkim potem. Inną metodą są próby, podczas których sprawdzana jest reakcja organizmu np. na pobyt w pokoju o podwyższonej temperaturze czy podejmowanie aktywności fizycznej. Jeśli nie pojawia się naturalna i normalna reakcja organizmu, jaką jest pocenie się, wskazuje to na problemy z wydzielaniem potu. Konieczna jest dalsza pogłębiona diagnostyka, która pozwoli ustalić, co jest przyczyną tego problemu.

Jakie problemy generuje brak potu?

W przypadku występowania problemów z wydzielaniem potu ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia i regularne dostarczanie sobie płynów. Mogą być to domowe napoje, które jednocześnie uzupełniają elektrolity. Należy również natłuszczać skórę, która łatwo się łuszczy i pęka. Szczególną uwagę należy zwracać na to podczas wysokich temperatur (na zewnątrz) czy sytuacji, w których dochodzi do znacznego podniesienia temperatury ciała (np. intensywna aktywność fizyczna), ponieważ brak sprawnych systemów termoregulacji rodzi ryzyko wystąpienia przegrzania organizmu.

Choroby rzadkie przebiegające z zahamowaniem wydzielania potu

W przypadku zespołu Sjörgena, rybiej łuski, twardziny układowej czy choroby Fabry’ego, zaburzenia wydzielania potu są jednym objawów choroby. Problemem jest to, że należą do chorób rzadkich, których objawy są często niespecyficzne i trudne w identyfikacji. Przez to osoby dotknięte tymi schorzeniami, mogą przez długie lata nie otrzymywać odpowiedniej diagnozy.

To jednak ma szansę się zmienić i już się zmienia za sprawą Fundacji Saventic, która zwiększa świadomość istnienia chorób rzadkich w społeczeństwie. Tak naprawdę mogą dotyczyć one ponad 3 milionów osób tylko w naszym kraju! Fundacja bezpłatnie analizuje historie medyczne osób, które zdecydują się poprosić o jej pomoc. Wystarczy przesłać formularze udostępniane przez Fundację wraz z danymi medycznymi. Specjaliści przy wsparciu narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji analizują sytuację każdego zgłoszonego pacjenta.