5/5 - (1 vote)

Pierwsze miesiące i lata życia dziecka są bardzo ważne dla jego rozwoju. Rodzice powinni więc uważnie obserwować ten proces i upewniać się, że przebiega on prawidłowo. Fizjoterapia dzieci bywa niezbędna w przypadku niektórych schorzeń, wad genetycznych czy urazów. Zdarza się też, że mali pacjenci odwiedzają gabinet wyłącznie w celach profilaktycznych. W poniższym tekście znajdziesz informacje na temat tego, w jaki sposób fizjoterapeuta niemowlęcy lub dziecięcy pomaga, gdy pojawiają się problemy z narządem ruchu.

Nowoczesne metody leczenia dzieci

Pacjentami fizjoterapeutów bywają dzieci w różnym wieku. Im szybciej zauważy się jakąś nieprawidłowość w rozwoju malucha, tym lepiej. Wczesna interwencja może ograniczyć ryzyko pogłębienia problemu lub spowodowania kolejnych wad związanych z niewłaściwym kształtowaniem się postawy.

Współcześnie fizjoterapeuci stosują w swoich gabinetach rozmaite metody leczenia – czasem z wykorzystaniem innowacyjnych urządzeń czy akcesoriów. Oczywiście terapia dopasowywana jest do wieku i potrzeb pacjenta. Na szczególną uwagę zasługują:

  • kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne (stosowane np. w celu skorygowania ustawienia osi stawów),
  • metoda Vojty (sprawdza się np. w przypadku schorzeń nerwowo-mięśniowych, mózgowego porażenia dziecięcego czy okołoporodowego uszkodzenia splotu ramiennego),
  • terapia neurorozwojowa NDT-Bobath (odpowiednia m.in. dla osób z opóźnionym rozwojem motorycznym, z asymetrią ciała czy z wadami rozwojowymi ośrodkowego układu nerwowego),
  • terapia tkanek miękkich (stosowana u pacjentów z napięciami mięśniowymi),
  • metoda FITS, czyli Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (dla dzieci ze skoliozą i innymi wadami postawy oraz dla osób z chorobą Scheuermanna).

Należy zaznaczyć, że fizjoterapia dzieci w niemal każdej metodzie leczenia wymaga również zaangażowania rodziców w cały proces. Większość ćwiczeń przeprowadzanych podczas wizyty w gabinecie powinno się powtarzać w domu w celu szybszego osiągnięcia założonego celu.

Czego oczekiwać podczas pierwszej wizyty w gabinecie fizjoterapeuty?

Rodzice, którzy szukają porad, jak wybrać dobrego fizjoterapeutę niemowlęcego, powinni przede wszystkim skupić się na opiniach dotyczących konkretnego specjalisty. Osoby, które wcześniej korzystały z jego usług, będą w stanie obiektywnie ocenić proces terapii.

Szukając właściwej placówki, warto dowiedzieć się, czy specjaliści w niej pracujący są na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia, a więc – czy regularnie się szkolą. Na pewno korzystnym wyborem będzie zdecydowanie się na wizytę w miejscu wyposażonym w innowacyjne urządzenia, wspomagające diagnozę lub terapię.

Dla wielu rodziców liczy się także podejście fizjoterapeuty do dziecka. Empatycznych i profesjonalnych specjalistów znajdziesz m.in. w sieci SayKids, która oferuje swoim pacjentom fizjoterapię wad postawy i skoliozy, integrację sensoryczną, pomoc dzieciom z wadami genetycznymi oraz terapię stóp.