Depresja, ciągłe odczuwanie stresu, nerwica, uzależnienia – to tylko niektóre z problemów, z którymi zmagają się współcześni ludzie. Świadomość społeczeństwa dotycząca konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne jest coraz większa, a dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na szukanie pomocy u specjalistów. Kogo jednak wybrać? Czym różni się psycholog od psychiatry? W poniższym tekście znajdziesz podstawowe rozróżnienie tych zawodów – z informacjami, czym się zajmują konkretni specjaliści i z jakimi problemami są w stanie pomóc.
Psychiatra – czy jest tylko od trudnych przypadków?
W powszechnej opinii psychiatra to lekarz od trudnych przypadków, pracujący z pacjentami wymagającymi hospitalizacji. W rzeczywistości to specjalista, który leczy różne zaburzenia psychiczne i dobiera do nich odpowiednie leki, które mogą okazać się elementem niezbędnym do powrotu do zdrowia.
Z czym więc może pomóc psychiatra? Ten lekarz jest w stanie zdiagnozować depresję, wesprzeć pacjenta w walce z uzależnieniami czy zlecić farmakoterapię w przypadku bezsenności. Dobrze być przygotowanym na to, że niektóre choroby psychiczne wymagają dodatkowych badań i zaangażowania kilku specjalistów – wszystko po to, aby trafnie postawić diagnozę.
Kiedy psycholog może okazać się właściwym wyborem?
Psychologia to nauka, która bada psychikę i zachowanie człowieka. Psycholog jest więc osobą, która podczas terapii skupia się na analizowaniu emocji, zachowań i procesów poznawczych pacjenta. Konsultacja u takiego specjalisty polega przede wszystkim na rozmowie.
Do najczęstszych powodów umówienia się do psychologa można zaliczyć:
- pogorszenie samopoczucia,
- nieumiejętność radzenia sobie ze stresem lub trudnymi emocjami,
- brak chęci (a czasem nawet siły) do wykonywania codziennych obowiązków,
- problemy w związku.
Specjaliści z obszaru psychologii pracują na podstawie różnych metod leczenia, np. terapii poznawczo-behawioralnej, terapii humanistycznej czy psychoterapii Gestalt. Ponadto psychologowie oferują swoim pacjentom kilka form konsultacji. Najpopularniejszą z nich jest klasyczna wizyta w gabinecie, ale coraz większym zainteresowaniem cieszy się także psychoterapeuta online lub na telefon. Te dwie ostatnie formy pozwalają pacjentom skorzystać z pomocy specjalisty – nawet w okresie choroby lub będąc tymczasowo poza miejscem zamieszkania.
Kompleksowa pomoc specjalistów
Niektórzy pacjenci regularnie uczęszczają na konsultacje do obu specjalistów. Często zdarza się, że sam psycholog podczas wizyty zaleca pacjentowi wizytę u psychiatry – i na odwrót. Co więcej, wygodnym rozwiązaniem może być korzystanie z usług terapeutów i lekarzy pracujących w jednej klinice. Przykładowo Centrum Dobrej Terapii to ośrodek, który oferuje pacjentom wiele form pomocy, obejmujących: psychiatrię, diagnostykę psychologiczną, psychoterapię, neuropsychologię – a to wszystko dla dorosłych oraz nastolatków i dzieci. Warto zaznaczyć, że w tej placówce usługi pełni również psychoterapeuta online (więcej na: https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/psychoterapia-online/) oraz możliwe są wizyty domowe, dzięki czemu konsultacje mogą odbywać się w warunkach bardziej sprzyjającym osobom z depresją czy lękami.