5/5 - (1 vote)

Depresja, ciągłe odczuwanie stresu, nerwica, uzależnienia – to tylko niektóre z problemów, z którymi zmagają się współcześni ludzie. Świadomość społeczeństwa dotycząca konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne jest coraz większa, a dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na szukanie pomocy u specjalistów. Kogo jednak wybrać? Czym różni się psycholog od psychiatry? W poniższym tekście znajdziesz podstawowe rozróżnienie tych zawodów – z informacjami, czym się zajmują konkretni specjaliści i z jakimi problemami są w stanie pomóc.

Psychiatra – czy jest tylko od trudnych przypadków?

W powszechnej opinii psychiatra to lekarz od trudnych przypadków, pracujący z pacjentami wymagającymi hospitalizacji. W rzeczywistości to specjalista, który leczy różne zaburzenia psychiczne i dobiera do nich odpowiednie leki, które mogą okazać się elementem niezbędnym do powrotu do zdrowia.

Z czym więc może pomóc psychiatra? Ten lekarz jest w stanie zdiagnozować depresję, wesprzeć pacjenta w walce z uzależnieniami czy zlecić farmakoterapię w przypadku bezsenności. Dobrze być przygotowanym na to, że niektóre choroby psychiczne wymagają dodatkowych badań i zaangażowania kilku specjalistów – wszystko po to, aby trafnie postawić diagnozę.

Kiedy psycholog może okazać się właściwym wyborem?

Psychologia to nauka, która bada psychikę i zachowanie człowieka. Psycholog jest więc osobą, która podczas terapii skupia się na analizowaniu emocji, zachowań i procesów poznawczych pacjenta. Konsultacja u takiego specjalisty polega przede wszystkim na rozmowie.

Do najczęstszych powodów umówienia się do psychologa można zaliczyć:

  • pogorszenie samopoczucia,
  • nieumiejętność radzenia sobie ze stresem lub trudnymi emocjami,
  • brak chęci (a czasem nawet siły) do wykonywania codziennych obowiązków,
  • problemy w związku.

Specjaliści z obszaru psychologii pracują na podstawie różnych metod leczenia, np. terapii poznawczo-behawioralnej, terapii humanistycznej czy psychoterapii Gestalt. Ponadto psychologowie oferują swoim pacjentom kilka form konsultacji. Najpopularniejszą z nich jest klasyczna wizyta w gabinecie, ale coraz większym zainteresowaniem cieszy się także psychoterapeuta online lub na telefon. Te dwie ostatnie formy pozwalają pacjentom skorzystać z pomocy specjalisty – nawet w okresie choroby lub będąc tymczasowo poza miejscem zamieszkania.

Przeczytaj także:  Profesjonalne biuro tłumaczenia, korekty i redakcji tekstów medycznych online

Kompleksowa pomoc specjalistów

Niektórzy pacjenci regularnie uczęszczają na konsultacje do obu specjalistów. Często zdarza się, że sam psycholog podczas wizyty zaleca pacjentowi wizytę u psychiatry – i na odwrót. Co więcej, wygodnym rozwiązaniem może być korzystanie z usług terapeutów i lekarzy pracujących w jednej klinice. Przykładowo Centrum Dobrej Terapii to ośrodek, który oferuje pacjentom wiele form pomocy, obejmujących: psychiatrię, diagnostykę psychologiczną, psychoterapię, neuropsychologię – a to wszystko dla dorosłych oraz nastolatków i dzieci. Warto zaznaczyć, że w tej placówce usługi pełni również psychoterapeuta online (więcej na: https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/psychoterapia-online/) oraz możliwe są wizyty domowe, dzięki czemu konsultacje mogą odbywać się w warunkach bardziej sprzyjającym osobom z depresją czy lękami.