Drenaż limfatyczny jest rodzajem masażu uciskowego wykonywanego w celu pobudzenia krążenia chłonki, inaczej limfy. Składająca się głównie z wody, limfa to płyn tkankowy transportujący przefiltrowane białka osocza oraz limfocyty, pełni funkcję oczyszczającą, odprowadzającą szkodliwe substancje, które przedostały się do organizmu. Odpowiednia stymulacja naczyń limfatycznych i krwionośnych poprawia cyrkulację płynów ustrojowych, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
Presoterapia, czyli sekwencyjny masaż uciskowy, jest rodzajem drenażu limfatycznego wykonywanego z wykorzystaniem specjalistycznego aparatu. Zabieg polega na wywieraniu ucisków na ciało z wykorzystaniem specjalnych mankietów wypełnianych w kontrolowany sposób sprężonym powietrzem. Mankiety są podzielone na określoną liczbę komór, najczęściej 4 lub 6 powodujących miejscowe uciski stymulujące przemieszczanie się limfy. Zabiegi presoterapii stosowane są od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku w przypadkach wysokiego ryzyka obrzęku limfatycznego. Prekursorami byli lekarze amerykańscy.
Kiedy warto przeprowadzić drenaż limfatyczny?
Podstawowym wskazaniem do wykonania masażu limfatycznego są zastoje limfatyczne, obrzęki powstałe na skutek operacji, cukrzyca. Drenaż limfatyczny jest również często stosowany jako zabieg wspomagający proces odchudzania i redukcji cellulitu. Najczęstsze zastosowania presoterapii to: profilaktyka choroby zakrzepowo-zatorowej, niewydolności żylnej i limfatycznej, wspomaganie procesu rehabilitacji, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, wspomaganie regeneracji mięśni po treningu, łagodzenie bólu, zakwasów i nadmiernego zmęczenia kończyn, wspomaganie procesu odchudzania, wspomaganie modelowania sylwetki.
Korzyści z zastosowania presoterapii to: zmniejszenie uczucia ciężkich nóg, redukcja stresu, przyśpieszenie skutecznej regeneracji, zmniejszanie napięcia i bólu, usprawnienie krążenia, wchłaniania siniaków, zwiększenie elastyczności i ujędrnienia tkanki mięśniowej, zmniejszenie widoczności cellulitu, poprawa wyglądu skóry.
Presoterapia jest często stosowana u sportowców w celu poprawy trofiki mięśni, złagodzenia objawów bólu, zakwasów i zmęczenia kończyn. Pomaga również przeprowadzeniu efektywniejszej rozgrzewki.
Gdzie skorzystać z presoterapii?
Z zabiegów presoterapii można skorzystać w Centrum Rehabilitacji Szpitala Carolina, które oferuje zabiegi zgodne z najwyższymi standardami wykonywane pod kontrolą zespołu lekarzy, wykwalifikowanych fizjoterapeutów i trenerów przygotowania motorycznego. W Szpitalu Carolina można też wypożyczyć prosty w obsłudze aparat do presoterapii służący do użytku domowego. Aparat składa się z dwóch mankietów i urządzenia pompującego. Fizjoterapeuci wytłumaczą, jak skorzystać z aparatu, żeby jak najszybciej dostrzec efekty zabiegu.