Ginekomastia – jak poradzić sobie z tym problemem?

0
105
5/5 - (1 vote)

Ginekomastia to problem, który dotyka aż 40% mężczyzn w różnym wieku. Jest zatem dość częsty, a mimo to wywołuje poczucie wstydu i szereg kompleksów. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ ginekomastię można z powodzeniem leczyć. W poniższym artykule przybliżymy ten problem. Wyjaśnimy, jakie są przyczyny ginekomastii oraz na czym polega leczenie.

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to przerost piersi u mężczyzn, może dotyczyć jednej lub obu stron ciała. Powstaje na skutek rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej. Dotyka mężczyzn w każdym wieku; od noworodków (pojawia się wskutek działania hormonów płciowych matki), przez chłopców w okresie dojrzewania, aż po mężczyzn w podeszłym wieku lub w czasie andropauzy.

Ginekomastię dzieli się na następujące rodzaje:

  • Ginekomastia tłuszczowa – pojawia się w wyniku nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy piersi. Najczęściej towarzyszy otyłości, nie powoduje bólu. Leczenie ginekomastii tłuszczowej nie sprawia trudności. Wykonuje się wówczas liposukcję, czyli odessanie tkanki tłuszczowej.
  • Ginekomastia gruczołowa – jest to rozrost tkanki gruczołowej w piersiach. Taki przerost może powodować dolegliwości bólowe. Aby zredukować rozrost, wykonuje się zabieg w znieczuleniu miejscowym w połączeniu z krótkotrwałym dożylnym lub ogólnym. Wykonywane są nacięcia wokół piersi (najczęściej w obszarze dolnym otoczki sutkowej).
  • Ginekomastia tłuszczowo-gruczołowa – to połączenie ginekomastii tłuszczowej i gruczołowej. W przypadku ginekomastii mieszanej zastosowanie mają obie metody leczenia ginekomastii. O przebiegu leczenia decyduje lekarz specjalista (chirurg plastyczny). Niekiedy konieczne jest wycięcie wiotkiej skóry. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym połączonym z krótkotrwałym dożylnym lub ogólnym.

Przyczyny ginekomastii gruczołowej

Główną przyczyną występowania ginekomastii gruczołowej są zaburzenia hormonalne, a dokładniej brak równowagi pomiędzy poziomem estrogenów i androgenów. Gdy w organizmie jest za dużo estrogenów, a jednocześnie spada stężenie testosteronu, wówczas dochodzi do przerostu tkanki gruczołowej. Nadmierny rozrost tkanki w okolicach piersi powoduje nieestetyczny efekt powiększonych piersi. Do przyczyn ginekomastii gruczołowej można też zaliczyć takie schorzenia jak nadczynność tarczycy, niedoczynność przysadki mózgowej czy różnego rodzaju nowotwory.

Przyczyny ginekomastii tłuszczowej

Jak wspomnieliśmy – ginekomastia tłuszczowa to wynik nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach piersi. Spowodowana jest przede wszystkim nadwagą i otyłością. Duży wpływ na pojawienie się tego typu ginekomastii jest brak aktywności fizycznej, niehigieniczny tryb życia oraz niezdrowa dieta. Z nadmiarem tkanki tłuszczowej można się uporać przez redukcję masy ciała, ale warto poddać się również zabiegowi liposukcji. Warto też nadmienić, że czasami mamy do czynienia z ginekomastią idiopatyczną, czyli ciężko ustalić przyczynę.

Na czym polega leczenie ginekomastii gruczołowej i tłuszczowej?

Metodę leczenia dobiera się pod kątem rodzaju ginekomastii. Oczywiście należy dotrzeć do źródła problemu, o ile to możliwe. Trzeba leczyć także przyczyny – na przykład zaburzenia hormonalne. Z problemem przerostu tkanki w okolicach piersi należy się natomiast udać do chirurga plastycznego.

W przypadku ginekomastii tłuszczowej nadmiar tkanki tłuszczowej jest odsysany podczas zabiegu liposukcji. Z kolei przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn o podłożu hormonalnym leczy się za pomocą zabiegu operacyjnego. Nadmiar tkanki gruczołowej usuwa się wówczas przez nacięcia w dolnej części otoczki sutkowej.

Jeśli zaś mamy do czynienia z typem mieszanym ginekomastii, to można połączyć obie metody. Istnieje też możliwość leczenia przy pomocy urządzenia Argo Plasma. Jest ono wprowadzane pod skórę, a jego działanie polega na przegrzaniu włókien kolagenowych, a w efekcie ich obkurczeniu.