Z jakimi problemami można udać się do kliniki proktologicznej?

0
1393
Hemorrhoids. Anus. Pain. Woman hand holding her bottom because having Abdominal pain and Hemorrhoids. Woman suffering from hemorrhoids, anal pain. A woman holds his hands to the ass feeling pain.
5/5 - (1 vote)
Klinika proktologiczna to miejsce, w którym skorzystać można z fachowej, specjalistycznej pomocy lekarzy. Dużą zaletą jest także dostęp do sprzętu diagnostycznego, szczególnie, że placówki, które chcą utrzymać się na rynku muszą świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do kliniki? Jakie choroby diagnozuje i leczy proktolog?

Dolegliwości, które wymagają konsultacji z proktologiem

Końcowy odcinek układu pokarmowego, obejmujący odbyt, odbytnicę, szczelinę odbytu oraz jelito grube – to domena zainteresowania proktologa. Niestety, pacjenci często bagatelizują objawy lub odwlekają jak mogą wizytę u specjalisty. Powodem takiego postępowania najczęściej jest wstyd, wynikający z faktu, jakiego obszaru dotyczy dyscyplina. Konsekwencją takiego postępowania jest rozwój choroby, pogarszanie się stanu zdrowia, nasilenie dolegliwości i w efekcie – wizyta.

Wśród symptomów, które z całą pewnością nie powinny być bagatelizowane wymienić należy obecność krwi lub śluzu w stolcu. Nie ma znaczenia ilość, nawet gdy jest ich niewiele, warto jak najszybciej udać się do specjalisty. Ponadto, do lekarza trzeba wybrać się również wtedy, gdy:

  • występuje problem nadmiernych gazów oraz uczucie wzdęcia,
  • pojawiają się nawracające zaparcia i trudności z oddawaniem kału,
  • występuje problem z często pojawiającymi się biegunkami,
  • utrzymuje się uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • podczas wypróżniania pojawia się silny, utrzymujący się w czasie ból,
  • w obrębie odbytu pacjent odczuwa intensywne pieczenie lub świąd.

Wszelkie niepokojące zmiany świadczyć mogą o rozwoju choroby. Nie zawsze są to poważne problemy zdrowotne, ale tylko lekarz może jednoznacznie określić przyczynę i wdrożyć odpowiednie postępowanie diagnostyczne i lecznicze.

Jakie choroby leczy specjalista?

Klinika proktologiczna Wrocław to miejsce, w którym pacjenci liczyć mogą na profesjonalną i rzetelną diagnozę oraz leczenie. Zaobserwowane symptomy świadczyć mogą o rozwoju wielu chorób, a każda z nich wymagać może innego postępowania terapeutycznego. Do proktologa trafiają najczęściej osoby zmagające się z:

  • infekcją odbytu,
  • ropniem odbytu,
  • hemoroidami,
  • nietrzymaniem stolca,
  • chorobami nowotworowymi końcowego odcinka układu pokarmowego.

Przebieg wizyty i badania proktologiczne

Pierwszy etap wizyty obejmuje wywiad – pozwala on ustalić lekarzowi powód konsultacji. Ważne jest, aby wskazać wszystkie zaobserwowane dolegliwości. Zadaniem lekarza jest zebranie niezbędnych do postawienia diagnozy informacji, które dotyczą także ogólnego stanu zdrowia, w tym: chorób przewlekłych, na które leczy się pacjent, przyjmowanych na stałe leków, chorób proktologicznych, które występowały w rodzinie pacjenta. Następnie lekarz przechodzi do badania.

Kluczową kwestią jest dokładna ocena okolic odbytu, po czym specjalista przechodzi do badania per rectum. Jest to część wizyty, której najbardziej stresują się pacjenci, jednak dostarcza ona specjaliście wielu istotnych informacji dotyczących budowy odbytu, siły mięśni zlokalizowanych w jego obrębie itp.

Zdarza się, że samo badanie doodbytnicze nie wystarczy, wówczas lekarz decyduje się na przeprowadzenie badania z wykorzystaniem wziernika. Często konieczne bywa wykonanie m.in. rektoskopii, czyli badania, które dzięki specjalnej sądzie wprowadzanej do odbytu pozwala ocenić wewnętrzne struktury końcowego odcinka układu pokarmowego. W czasie rektoskopii możliwe jest też pobranie materiału do badań histopatologicznych.