5/5 - (1 vote)

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego, która charakteryzuje się występowaniem takich objawów jak m.in. duszność i kaszel. Nieleczona choroba może prowadzić do inwalidztwa i przedwczesnej śmierci. W naszym artykule wyjaśniamy, co to jest POChP, omawiamy objawy choroby i podpowiadamy, gdzie szukać pomocy w przypadku jej podejrzenia.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – to trzeba wiedzieć

POChP to konsekwencja ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak pyły, gazy, zanieczyszczone powietrze, a przede wszystkim dym tytoniowy. Długotrwały kontakt z tymi czynnikami może wywołać stan zapalny i prowadzić do ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe i pęcherzyki płucne.

To jest ważne:

POChP jest chorobą, której nie można wyleczyć – skutkuje nieodwracalnymi zmianami w układzie oddechowym. Choroba poddaje się natomiast leczeniu i profilaktyce.

POChP spełnia kryteria choroby cywilizacyjnej. Diagnozuje się ją na całym świecie, a obecnie liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, z czego około 2 milionów w Polsce.

POChP staje się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym i zagrożeniem dla ludzkiej populacji. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku choroba ta będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.

Dodajmy, że choroba może współwystępować z wieloma innymi schorzeniami, takimi jak osteoporoza, rak płuc, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Więcej o tym, co to jest POChP, przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Objawy POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie zawsze daje specyficzne objawy. Choroba może się rozwijać przez wiele lat zupełnie bezobjawowo, co opóźnia diagnostykę i powoduje, że wiele osób zgłasza się do lekarza już na mocno zaawansowanym etapie POChP, kiedy możliwości terapeutyczne są ograniczone.

Stąd ważne jest, aby nie lekceważyć nawet z pozoru błahych objawów ze strony układu oddechowego (zwłaszcza znajdując się w grupie ryzyka POChP, do czego za chwilę wrócimy).

Do najważniejszych objawów POChP zaliczymy:

  • Przewlekły kaszel– mamy na myśli kaszel, który nie ma charakteru napadowego, pojawia się rano, wieczorem i w ciągu dnia, nie jest również związany z aktywną infekcją czy reakcją alergiczną.
  • Duszność – w przebiegu POChP może występować zarówno duszność wysiłkowa, jak ta pojawiająca się w fazie spoczynkowej, a nawet w czasie snu.
  • Odkrztuszanie plwociny– plwocina to gęsta wydzielina z płuc, której częste odkrztuszanie także może być objawem POChP.
  • Obniżona tolerancja wysiłku– czyli męczliwość, wolna regeneracja po wysiłku, awersja do uprawiania sportu, a w zaawansowanym stadium choroby także trudności z wykonywaniem prostych czynności, takich jak ubranie się, umycie, przygotowanie posiłku itp.

Na powyższe objawy szczególną uwagę powinny zwrócić osoby po 40. roku życia, które są wyjątkowo narażone na ryzyko zachorowania na POChP.

Najważniejsze czynniki i grupy ryzyka POChP

POChP to choroba kojarzona przede wszystkim z osobami używającymi wyroby tytoniowe Dotyczy to w głównej mierze osób palących papierosy, potencjalnie także elektroniczne (tzw. e-papierosy). Dym tytoniowy ma destrukcyjny wpływ na układ oddechowy, znacząco zwiększając ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i rozwinięcia się POChP. Unikanie wyrobów tytoniowych (w tym palenia biernego) stanowi zatem najważniejszy element profilaktyki tej choroby.

Ważnym czynnikiem ryzyka choroby jest także zanieczyszczenie powietrza. Smog i zawarte w nim pyły oraz toksyny w długim okresie mogą przyczynić się do rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, również u osób, które nie używają i nigdy nie używały wyrobów tytoniowych.

Grupę ryzyka POChP tworzą także osoby narażone na szkodliwe czynniki środowiskowe w swoim środowisku pracy, by wymienić tylko górników, hutników, metalurgów, operatorów maszyn budowlanych, mechaników samochodowych, rolników, sprzątaczki, kosmetyczki czy fryzjerów.

Jak zdiagnozować POChP?

Każda osoba, która podejrzewa u siebie POChP na podstawie opisanych wyżej objawów, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. To lekarz POZ podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie pacjenta na pogłębioną diagnostykę w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby.

Podstawowym badaniem pozwalającym wstępnie zdiagnozować/wykluczyć POChP jest spirometria. Jest to badanie nieinwazyjne i, polegające m.in. na wdmuchiwaniu zapasu powietrza do aparatu spirometrycznego.

W przypadku zdiagnozowania POChP, choremu zostanie zaproponowane odpowiednie leczenie, którego podstawowym celem jest złagodzenie nasilenia objawów. Daje to realną szansę na zachowanie samodzielności i dobrego komfortu życia.