4.5/5 - (2 votes)

Uczucie ciężkości nóg, powiększenie obwodu łydek, mrowienie i obrzęki pojawiają się często u osób, które prowadzą siedzący tryb życia i mało się ruszają. Dotykają w szczególności kobiet, które z powodu estrogenów są w większym stopniu narażone na powstawanie niewydolności żylnej i obrzęku limfatycznego. Regularne stosowanie masażu uciskowego skutecznie zmniejsza ryzyko występowania obrzęków limfatycznych bez względu na wiek. Dowiedz się, jak wykonać masaż limfatyczny z pomocą specjalnego aparatu masującego.

1. Kto może zdecydować się na wykonanie drenażu limfatycznego?

2. Jak działa aparat do drenażu limfatycznego?

3. Drenaż limfatyczny w domowym zaciszu

Specjalny aparat do masażu służy zapobieganiu niewydolności krążenia obwodowego i przeciwdziała powstawaniu obrzęków ortostatycznych. Dzięki niemu obrzęki nie pojawiają się w ogóle lub stają się znacznie mniejsze. Z aparatu można korzystać w warunkach domowych, co ułatwia walkę z obrzękami i zastojem limfy w naczyniach krwionośnych. Jeśli borykasz się z uczuciem ciężkości nóg i innymi objawami zastoju chłonki, sprawdź, jak mogą Ci pomóc mobilne aparaty do masażu limfatycznego.

Kto może zdecydować się na wykonanie drenażu limfatycznego?

Układ limfatyczny wraz z wiekiem pracuje mniej sprawnie. Ściany naczyń krwionośnych tracą elastyczność, przez co dochodzi do obrzęków nóg. Obrzęki mogą występować już u dość młodych osób, w szczególności jeśli prowadzą siedzący tryb życia, niezdrowo się odżywiają i sięgają po używki. Niekiedy imitują tkankę tłuszczową i sprawiają, że szczupłe osoby wyglądają na tęższe niż są w rzeczywistości, a widoczność cellulitu jest mniejsza. Obrzęki mogą też przyczyniać się do powstawania bólu, którego uciążliwość porównuje się do silnego bólu mięśniowego po treningach.

Masaż limfatyczny to prosty, naturalny i bezpieczny sposób na usunięcie nadmiaru limfy z naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Masaż tego typu wykorzystuje się w leczeniu obrzęków u osób z przewlekłą niewydolnością żylną, a także profilaktycznie u każdego, kto boryka się z problemami z odpływem chłonki.

Przeczytaj także:  Potencjalne problemy, które możesz omówić podczas wizyty u okulisty

Jak działa aparat do drenażu limfatycznego?

Przez lata masaż limfatyczny był domeną gabinetów rehabilitacyjnych i gabinetów fizjoterapeutycznych, jednak obecnie można korzystać ze specjalnych aparatów do mechanicznego drenażu limfatycznego we własnym domu. W specjalnej komorze pompowanej umieszcza się nogi, a następnie rozpoczyna się stosowanie ucisku. Ucisk jest najsilniejszy w obrębie kostek i stóp. W kolejnej pompowanej komorze jest nieco słabszy, przez co aparat do użytku domowego wymusza powrót limfy nagromadzonej w okolicy stóp i łydek do węzłów chłonnych w pachwinach. Dzięki temu obrzęki stopniowo maleją aż do zupełnego zaniknięcia. Dodatkowo w przypadku zmniejszenia obrzęku dochodzi do spadku ciśnienia w komorze. Użytkownik ma możliwość tworzenia własnych programów, by dopasować stopień ucisku do indywidualnych potrzeb.

Drenaż limfatyczny w domowym zaciszu

Wykonanie drenażu limfatycznego w domowym zaciszu nie stanowi dla nikogo problemu. Aparat do masażu po złożeniu zajmuje niewiele miejsca i może być przechowywany w dowolnym miejscu w sypialni lub salonie. Podczas jego używania nie trzeba nic robić. Wystarczy usiąść z wyprostowanymi nogami na kanapie lub łóżku i uruchomić urządzenie. Masaż trwa zwykle kilkanaście minut, w czasie których użytkownik może zająć się oglądaniem serialu, czytaniem książek lub rozwiązywaniem krzyżówek. Po masażu może powrócić do normalnej aktywności.

Więcej dowiesz się na wellmedico.com