Czy probiotyk na jelita działa? Jak poprawić równowagę mikrobiologiczną u dorosłych?
Zespół jelita drażliwego czy niewłaściwa kompozycja flory bakteryjnej w układzie pokarmowym – to dotyczy wielu z nas. Cierpi na tym nasze trawienie, a to z kolei pogarsza samopoczucie i wydolność organizmu. Jak sobie z tym poradzić? Czy dobry probiotyk na jelita wystarczy? Spróbujmy znaleźć odpowiedź!
Suplement diety na układ pokarmowy
Na początku trzeba zrozumieć, że suplementy diety to tylko część rozwiązania problemu. Preparaty probiotyczne powinno się stosować z głową, czyli w towarzystwie innych praktyk żywieniowych. Chodzi na przykład o zwiększenie zawartości błonnika w jedzeniu lub picie dużej ilości wody. W niektórych przypadkach należy zrezygnować z kawy, która może podwyższać kwasowość żołądka. W takich warunkach łatwo uszkodzić florę bakteryjną, której równowaga jest wbrew pozorom delikatna. Nie bez znaczenia jest także aktywność fizyczna. Wprowadzenie powyższych zmian sprawi, że probiotyk na jelita oraz pokarmy zawierające bakterie probiotyczne będą po prostu dużo bardziej skuteczne. Tylko w ten sposób możemy realnie wpłynąć na poprawę wydajności układu trawiennego.
Zaburzenia flory bakteryjnej
Oczywiście problemy jelit u dorosłych mogą mieć dużo więcej przyczyn niż kiepskiej jakości składniki pożywienia czy nadmiar kawy. Przy zespole jelita drażliwego, chociażby, w grę mogą wchodzić zaburzenia genetyczne. Warto zatem poznać źródło objawów od podstaw, co można zrobić wyłącznie poprzez konsultacje z lekarzem. Niemniej bakterie probiotyczne praktycznie za każdym razem stanowią dobry krok w stronę poprawy pracy układu trawiennego. To dlatego, że pozytywne mikroorganizmy (np. Lactobacillus acidophilus) przytwierdzają się do komórek nabłonka jelit. Tworząc w ten sposób tarczę ochronną przed negatywnymi bakteriami, które pogarszają trawienie lub nawet wywołują choroby.
Probiotyki na jelita są dobrym sposobem na wprowadzenie równowagi w jelicie grubym, cienkim, jak i żołądku. W gruncie rzeczy mądre stosowanie suplementu diety tego typu pozwala wyeliminować większość problemów trawiennych, o ile nie cierpimy na poważniejsze choroby. Jeśli jednak probiotyk na jelita nie jest skuteczny, może to być wskazówka, że faktycznie coś poważniejszego dzieje się wewnątrz naszego ciała.
Jak wybrać probiotyk na jelita?
Dobrej jakości probiotyk na jelita powinien mieć kilka szczepów liofilizowanych żywych kultur bakterii. Nie mogą to też być przypadkowe bakterie probiotyczne. Aby najlepiej wesprzeć mikrobiotę jelit, probiotyk musi składać się z precyzyjnie wyselekcjonowanych szczepów. Zawsze powinniśmy sprawdzać, co to za bakterie i dlaczego znalazły się w składzie suplementu. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że kupujemy coś, czego naprawdę potrzebujemy.