Terapia par – dlaczego warto spróbować wspólnej psychoterapii?

0
386
5/5 - (1 vote)

Kryzys w związku zdarza się chyba każdej parze, niezależnie od tego, czy jest to związek formalny, czy nieformalny. Jeśli obu osobom zależy na tym, aby ich relacja uległa poprawie i ważna jest dla nich przyszłość związku, to najlepszym rozwiązaniem może być decyzja o poddaniu się terapii par. Obawiasz się, że wizyta w gabinecie może być dla Was krępująca? Warto przezwyciężyć takie obawy i skorzystać z pomocy specjalisty, który pomógł już wielu parom!

Czym jest terapia par i czym różni się od terapii indywidualnej?

Terapia par jest rodzajem psychoterapii opracowanej na potrzeby par partnerskich oraz małżeństw mieszanych i jednopłciowych. Na taką terapię decydują się osoby chcące poprawić relację między sobą, rozwiązać problemy, które niszczą związek i lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania swoje oraz partnera lub partnerki. Terapia par obejmuje odmienne techniki i podejścia terapeutyczne. Dzięki różnym możliwościom w zakresie postępowania terapeutycznego, specjalista prowadzący sesje pracuje tak, aby pary odczuły jak najwięcej korzyści z terapii.

Terapia par różni się od terapii indywidualnej przede wszystkim tym, że sesje odbywają się w obecności obydwojga partnerów. Terapia indywidualna wiąże się głównie z analizą przeszłości osoby i  zrozumieniu jej potrzeb. Podczas pracy z parami terapeuci na ogół wykorzystują terapię poznawczo-behawioralną. W terapii par muszą wziąć udział dwie osoby i terapeuta (czasem dwóch terapeutów). Nie jest możliwa terapia par z udziałem tylko jednego z partnerów.

Kiedy warto pomyśleć o zapisaniu się na terapię par?

Co powinno skłonić małżeństwo lub osoby pozostające w nieformalnym związku do tego, aby udać się na terapię par? Sygnałem do tego, by pomyśleć o wspólnych sesjach terapeutycznych, jest to, że między dwiema osobami często wybuchają kłótnie, a nieporozumienia i problemy z komunikacją są na porządku dziennym. Pary zgłaszają się na terapie także w sytuacji, gdy w związku miała miejsce zdrada lub gdy partnerzy przestali sobie ufać. Niekiedy problemem w związku jest także podejrzliwość i zazdrość partnera lub partnerki oraz nadmierna dominacja jednej osoby. Dobrym momentem na terapię jest także czas ważnych decyzji, np. o ślubie czy posiadaniu dzieci.

Korzyści z poddania się terapii par

Dzięki terapii par można dotrzeć do źródła konfliktów. Ustalenie przyczyny problemów jest bardzo ważne, by sobie z nimi poradzić, jednak zazwyczaj partnerzy nie są w stanie tego zrobić bez wsparcia terapeuty. Terapia niesie za sobą przede wszystkim poprawę komunikacji w związku, partnerzy także uczą się tego, jak lepiej wyrażać swoje emocje, uczucia i potrzeby. Dzięki sesjom partnerzy wiedzą, jak wzajemnie się wspierać i odbudowują swoje zaufanie do drugiej osoby. Co ważne, terapia par sprzyja również indywidualnemu rozwojowi partnerów.

Terapia par może być krótkoterminowa, skupiona na konkretnych problemach, lub długoterminowa, obejmująca głębszą pracę nad związkiem. Aby terapia przyniosła jak najlepsze rezultaty, konieczne jest zaangażowanie i otwartość obu partnerów. Bardzo ważne jest także to, aby skorzystać z pomocy doświadczonych i uznanych specjalistów. Wejdź na stronę https://sensosenso.pl/zakres-pomocy/terapia/terapia-psychologiczna/terapia-par i znajdź informacje na temat najlepszej terapii par w Warszawie!